Татяна Буруджиева пред ПИК за скандала "Радев - Кожарева": Политиците да спрат да използват Калин Стоянов като смокинов лист - явно много ги е ощипал всичките
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Безпрецедентният политически скандал с фигурата на вътрешния министър продължава вече втори ден. Вчера Горица Грънчарова–Кожарева отказа да се поддаде на натиска на президента и на ПП-ДБ и в проектокабинета остави Калин Стоянов като МВР министър.
Радев заяви, че няма да подпише указа за назначаването на Калин Стоянов. Даде срок на Кожарева до 15 часа да промени решението си. Кожарева отказа. Тогава Радев заяви, че няма да подпише указа за назначаване на новия служебен кабинет.
Днес Бойко Борисов поиска Калин Стоянов да бъде освободен като вътрешен министър.
По тези и други теми потърсихме коментар от политологът доц. Татяна Буруджиева.
Интервю на Соня КОЛТУКЛИЕВА
- Какво всъщност стори президентът Радев - отложи нарочно датата на предсрочните избори, за да даде някому повече време, върна си го тъпкано на политическите сили за това, че му отнеха правото той да назначава служебния кабинет - наруши ли Конституцията всъщност, г-жо Буруджиева?
- Не е нарушил Конституцията. Внимателно четох текстовете. Факът е, че в Конституцията е оставена думата "назначава". Самите промени в нея, всички сме наясно защо бяха предприети - за да се ограничи това доста сериозно присъствие на президентската институция в изпълнителната власт.
Невинаги, когато не се нарушава Конституцията, можем да говорим за коректност на поведението. Защото всеки закон има текст, има и дух. В случая Конституцията е натоварила президента не само да представлява народа, но и да играе ролята на обединяваща фигура. Особено в ситуация на спор и разправии, каквато е ситуацията на едни предсрочни избори. Невъзможността политическите партии да се разберат за правителство е типична роля, когато президентът има обединяваща роля. Затова той има да прави консултации и други неща, описани в Конституцията.
Вчера той направи първите две неща - бяхме свидетели на един спектакъл, защото практиката е такава, че президентът предварително знае какъв ще бъде министерският съвет. Ако не е знаел, тогава нека да каже. Според мене той знаеше какво ще последва и вместо предварително да се разберат и да не ни вкарват цялата нация в догадки, разправии и нови разделения, той направи показност, за да демонстрира нелепостта на текстовете. Това, което се получи като резултат - много по-очевидно лъснаха проблемите в тази Конституция. Необходима е една много сериозна работа върху нея. Защото ситуацията е променена след 34 г. И трябва да се види точното място на всяка институция и власт. А не да се мъчим да реформираме и да пипаме всяка власт. Необходим е нов баланс в Конституцията, защото се видя как президентът решава да използва своите правомощия. Може президентската институция да се се превърне в институция, създаваща и задълбочаваща конфликти, вместо балансираща.
- И аз съм на мнение, че трябва да се състави нова, модерна, адекватна на нашето време Конституция. За малка държава като нашата смятам президентската институция за напълно излишна. Виждате в последните години президентите със самонадеяност и с позицията на последна инстанция се бъркат в политиката, макар че много ревниво пазят своето място срещу останалите власти.
- Определено е така. Даже смятам, че това е един добър момент след толкова много критики, непрестанни в годините към политическите партии, след толкова много действия да покаже колко те са несъстоятелни и колко не могат да свършат работа, след толкова особен език, който използва, както в случая беше и с домовата книга, след толкова много позициониране в политическото, а не в държавническото, най-хубавото ще бъде президентът най-накрая да отговори на въжделенията на част от българите, да направи своя политически проект и да вземе да ни покаже на всички какво означава да си политик, лидер на партия, как се действа, какво се прави. И да свърши, защото това е една агония, години наред тази непрестанна война между президентството и партиите. И като във всяка война, всяка страна обяснява колко другият е лош и всичко е черно-бяло.
- И това да създава непрестанно напрежение в обществото...
- В понеделник се издълба едно много сериозно разделение. Желанието на президента да се представи символично, да влезе в образа на единствения борец, основния, ключовия и който ще ни разреши проблеми с Делян Пеевски, на практика заставя всички останали субекти или да влязат в неговото поле и игра, или да бъдат обвинени, че работят с Пеевски. Виждате, че реакциите на политическите сили са горе-долу в това поле на принуда да застанат на някаква барикада, която всъщност даде президентът. Реално битките и разделенията в ДПС не могат да бъдат залог за развитието на българската политическа система.
- Днес Бойко Борисов поиска Калин Стоянов да се оттегли, даже го призова да подаде оставка, докато Делян Пеевски каза, че ако бъде премахнат от бандата на Кешовете, то той ще го вземе за водач на листа в ДПС. Как Вие ще коментирате двете изказвания?
- Не им отива на партийните лидери да карат зорлем един човек да влезе в политиката и да стане, така да се каже, конкурент. Това по мои спомени е първият МВР министър, който не се занимава с политическия си имидж и рейтинг. И то много ясно се вижда от подкрепата - от обикновените полицаи до ръководителите в това ведомство. Тя не е случайна. Знаете, че най-трудно е да получиш подкрепа в собствената си професионална гилдия. Казвам го като човек, който се е нуждаел от такава подкрепа, получил я е и знам какво удовлетворение е това.
Да продължават да използват Калин Стоянов като смокинов лист за едно или друго свое решение не е коректно от страна на политиците. Този човек беше МВР министър, когато се провеждаха избори и не съм чула президентът да ги обвинил в неспокойствие, лоша организация. Нямам такъв спомен.
- Никой няма.
- От друга страна, да си зададем въпроса какво всъщност стана между времето, когато Кирил Петков го предложи за министър, след това беше подкрепен в служебния кабинет и президентът го подписа, Борисов не е възразявал... Какво се случи, че сега изведнъж на всички той стана неудобен. Според мене има нещо зад цялата тази работа отвъд публичните поведения и аргументи. Не можеш така да си смениш позиция от защита към абсолютна непоносимост. При Борисов е по-обяснимо, защото той по принцип така реагира. Неговата реакция е била първо "Оставка". Но това не му е партията. Сега всеки политик ще си понесе своите негативи. Трябва да се обясни на избирателите. Кого спрягат за министър? Коя фигура ще ги удовлетвори? Любопитна съм. Вече толкова одиозно започва да изглежда фигурата на Калин Стоянов, че човек се пита какво направи това момче, нещо много ги е ощипало всичките политици.
Не бива да забравяме Иван Хаджийски - българинът обича да се забавлява като нападат някого, но много мрази да ритат падналия.