ТЕЖКА ДИАГНОЗА! Татяна Буруджиева: В политиката влизат хора без елементарен социален опит

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В политиката у нас влизат хора без елементарен социален опит, задълбочава се разочарованието на хората към политиците. Те нямат добра комуникация с избирателите си. Това каза по Радио Варна политическият анализатор и университетски преподавател доц. Татяна Буруджиева.
Политиката се превърна професия и много хора, захващайки се с нея, подхождат по този начин, каза още тя и подчерта, че лошото е, че те тръгват с идеята - не какво могат, а какво ще получат.
“В политиката се дава хоризонт на големи амбиции, но разликата с другите професии, е че там не се изкачват стъпала, докато дойде времето, когато получиш власт да ръководиш другите. В политиката някак си априори влезеш в нея и ти вече започваш да си мислиш, че можеш да нареждаш съдбите на хората и това опиянява", категорична е тя.
По думите й вече две поколения се отдалечават от смисъла за това, което са правили и постигнали, точно благодарение на политическата картина.
"Вече второ поколение от българи, като си върне назад живота, си казва "За какво беше всичко това". Аз съм от поколението, което излиза вече от активна възраст, което тръгна да прави промените, което беше на митингите с онази огромна енергия, а сега не се вижда голям смисъл в това, което си правил", посочи Буруджиева.
Според нея трябва да се взема пример от други демократични системи, където, за да заемеш определен пост, трябва да си извървял пътя. Тя изказа убеждението си, че тук главната мотивация е само властта.
Експертът е на мнение, че родните политици не са завършили напълно социализацията си, прескочили са важна фаза още в детството.
"Това се учи между между 5 и 7 години. Много от хората, които са в политиката не са минали през този етап. Те не знаят какво е в детството да се научиш какво е лидерство, да ръководиш някаква група от деца, да имаш идеи, те да могат да бъдат заразени с това, да носиш отговорност какво се случва“, направи сравнение политическият анализатор.
И даде пример с това да накараш съучениците си да избягате от клас, но когато следва наказание, да поемеш отговорност.
“Сега нещата са се изродили в това да мислиш, че защитата е едно агресивно лично поведение към другия или тежка вербална атака. Говори се без да се мисли, а всъщност да си лидер означава да носиш отговорност и за за себе си, и за всички, които си повел", подчерта Буруджиева.
На въпроса дали е вярно схващането, че политиката е убежище за некадърните, тя отговори, че може да се мисли и в тази посока.