ТЕЖКА СОЦИОЛОГИЯ! Избирателна апатия и икономическа хипертрофия делят държавата на София и периферия

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Частичните местни избори са характерни винаги с това, че са с много ниско участие на гражданите. Това казва политологът Димитър Ганев от изследователския център "Тренд“ пред "Фокус“.
"Всяка една община, всеки един район в големите областни градове има своите съществени специфики. Когато наблюдаваме електронната картина в София и тази в страната на предпоследните избори, ще видим една съществена специфика на софийското електорално поведение. В него има много по-сериозно присъствие на една партия, отколкото в национален план, и това е "Продължаваме промяната“ - "Демократична България“ (ПП-ДБ).
Другата черта е изграждането на модел на силен център и слаба периферия. Жизненият стандарт в София започва сериозно да се отделя от този в страната. 50% от брутния вътрешен продукт се произвежда на територията на Столична община и 25% от населението на страната живее в София", заявява политологът.
По думите му тенденцията към изграждането на модел "силен център и слаба периферия“ не е моделът, към който се стремят развитите държави: "Това би могло да породи социални и регионални проблеми, на обезлюдяване на цели области, липсата на работа и на условия за живот като социална, образователна и здравна инфраструктура".
Според Ганев тенденцията е към обособяването на един силен център и няколко по-бързо развиващи се областни града като Пловдив, Варна, Стара Загора и Русе в някаква степен, които изпомпват периферията. "От едната страна, имаме България, която е на София и на големите областни градове, от друга - България, която е с все по-замиращи функции, население, здравна и образователна инфраструктура.
Това говори, че започват да се създават две Българии в рамките на една територия", коментира още Ганев.