ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Спад в броя на бракоразводните дела отчете Районният съд в Пловдив в пандемичната 2020 година, съобщава БНТ.
150 семейства по-малко са решили да сложат официален край на взаимоотношенията си.
Като повечето обществени сектори и съдебният се оказа белязан от локдауна. Така само в Районния съд в Пловдив броят на всички образувани дела е с около 4 000 по-малко, спрямо 2019 година.
"Имаше около месец, в който ние трябваше да не образуваме нови дела, а пък и по-малко документи идваха при нас", обясни председателят Иван Калибацев.
Над 15 процента са намалели бракоразводните процеси в сравнение с миналата година, сочат справките.
"Имайте предвид, че всяко едно такова производство ангажира определен ресурс. Когато един от съпрузите остане без работа, това в някаква степен ги стимулира да намерят баланс в отношенията си, отколкото да прибързват с развод", коментира Калибацев.
Според психолози в ситуация на локдаун всеки от нас търси сигурността.Този инстинкт ни кара да отложим във времето решението за развод.
"Това е психо-биологична реакция. Ние се хващаме за нещо и не го пускаме, докато не намерим нещо друго сигурно, за което да се хванем. Локдаунът на два пъти тотално извади човек от чувството му за сигурност. Тоест, ние усетихме, че не можем нищо да предвидим в бъдеще. Човек в семейството намира сигурност", заяви психологът и семеен терапевт Събка Дякова - Чехович.
В същото време спадът при делата за домашно насилие, които обикновено предхождат тези за развод, е незначителен.
"Не мога да кажа, че фактът, че голяма част от хората са били затворени в рамките на два месеца, не посещават обществени места, повече си стоят вкъщи, ги е направило по-напрегнати. Напротив, цифрите сочат обратното", допълни председателят на Районния съд в Пловдив.
За сметка на това след първия локдаун в Пловдив бе отчетен т.нар. бейби бум, тоест родени са много повече деца.