ТИШИНА В ЕФИРА: Депутатите гроги след маратона с Изборния кодекс - нямат сили да се дърлят за преференциите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Видимо изморени от вчерашния над 12-часов маратон в парламента около дебатите за промените в Изборния кодекс бяха депутатите. Тази сутрин в ефира на Нова телевизия те дори не се и скараха за най-щекотливия въпрос, който нажежи до червено обстановката в пленарна зала - преференциите.
Всъщност те остават, но по нови правила, които са значително променени и което накара опозицията да направи заключението, че преференциалният вот вече го няма.
"Преференциите са факт и не са премахнати. Ние предложихме едно по-справедливо преподреждане на листата. Отговорността се носи от партията. Начинът на разпределение е по-справедлив. Ако в дадена листа попадне човек, който е работодател и има над 700 работници, става общински съветник, има такива случаи", изтъкна Джейхан Ибрямов от ДПС.
"Колегите отхвърлиха нашия проект за мажоритарен вот. От БСП казаха, че ще внесат смесена система, но не го направиха. В сегашния и в предходния Изборен кодекс няма голяма разлика", допълни го Димитър Лазаров от ГЕРБ.
"В момента последните два парламентарни избора повече от 1 млн. души са предпочели да ползват преференция. Сега има няколко десетки депутати, избрани по този начин. Ако на изборите през 2017 г. бяха с тези правила, които колегите обясняват, преференциите нямаше да дадат никакъв резултат. За европейски избори пренареждането става практически невъзможно. За ДПС това не ме учудва, те имат последователна позиция. Но когато направиха предложението между първо и второ четене, нямам обяснение защо ГЕРБ се съгласиха, както и някои от патриотите", заяви Крум Зарков от БСП.
"ВМРО има собствена позиция. Ние не подкрепяме ГЕРБ или БСП, а своята позиция", каза от своя страна Александър Сиди. "Онези лоши изкривявания на преференцията останаха. Оставихме лошата част от системата и гражданите няма да могат да пренареждат листата. ГЕРБ работеше в посоката на мажоритарен вот. В едни такива отношения, каквито сме в малката и голяма коалиция, беше редно да минат през Коалиционен съвет, но това не стана въпрос", продължи той.
"Преди големия съвет те трябва да се съберат на малък, а те от месеци не са се събирали. Щях да се съглася с БСП ако те бяха подкрепили мажоритарния вот", атакува го неособено почтено Лазаров.
"Проблемите на изборите е, че гражданите нямат вяра в Изборния кодекс. Изборните списъци са проблем от 30 години и нищо не беше направено в тази посока. Вместо да поправим грешките в кодекса, те направиха обратното", допълни Зарков.
"На предната ЦИК мандатът се прекрати предсрочно, за да си назначат тяхна по кодекса на Мая Манолова. 2016 г. от 500 секции с около 200 000 имащи право на глас, гласуват 27% с машинен вот. В седем секции има разминаване в това, което е отразено в протокола и в паметта на машината. Девет секции пък не са представили флаш-паметта. На някои места не са гласували повече от 10 души, което нарушава тайната на вота. От 2020 г. навсякъде ще има машинно гласуване, но нека първо хората да се обучат", обясни Лазаров за машинното гласуване.
"Г-н Лазаров не го чухме последните 40 дни, той се включи в дебата след като той приключи", подигра го Крум Зарков.
"Ние от ВМРО се надяваме президентът да върне този закон, защото очевидно той има нужда от сериозна редакция", завърши Александър Сиди.