Тома Биков пред ПИК TV с анализ на стоте дни на правителството: Шансът за пълен мандат на кабинета "Желязков" е много голям (ВИДЕО)

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Със сигурност тези два вота на недоверие към кабинета "Желязков" не се отразиха на неговата стабилност. Те нямаха за цел да свалят кабинета, а тактически да позиционират опозиционните сили – и то онази част, която се обявява за по-радикални решения относно геополитическата ситуация и целия политически ред. Това са "Възраждане", МЕЧ и "Величие". Те бяха позиционирани така, че да се покаже кой е по-голям опонент на това управление.
Според мен ПП–ДБ пострадаха най-много от тези вотове, защото от една страна те са опозиция, а от друга страна нямаше как да подкрепят тези вотове. Така коментира депутатът от ГЕРБ–СДС Тома Биков първите сто дни на кабинета "Желязков" в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
По думите му това е резултат от желанието на ПП–ДБ да се позиционират като опозиция и от пропуснатия шанс да бъдат част от това управление. Според него ГЕРБ и БСП дълго време са били опоненти, но това винаги е било в рамките на демократичната система.
"Помните, че до 2020 година БСП беше втора, беше голяма политическа формация, но след 2020 година настъпиха големи промени в партийната система. Един резултат от тези промени е и позиционирането на БСП вече не като голяма политическа сила и оттам – и като партия, която не е основен опонент на ГЕРБ–СДС от гледна точка на ГЕРБ. По естествен път в наш основен опонент се превърнаха 'Продължаваме промяната' – и то доста по-радикален, отвъд нормалния демократичен процес. В тази политическа криза, в която изпаднахме през последните години, беше ясно, че може да се излезе само ако максимален кръг политически формации направят сериозни компромиси със своите позиции и намерят допирни точки. Затова и в началото на преговорите поканихме тези партии, които са проявили своята системност и проевропейска ориентация", допълни Биков.
По думите му, консенсус за това, че политическата нестабилност трябва да приключи, има във всички формации с изключение на онези, които заявяват, че трябва да разрушат сегашната политическа система. Според него и БСП, и ИТН, както и ГЕРБ, са поели огромен риск с тази коалиция.
"Другият вариант беше политическата нестабилност да бъде продължена и да се превърне в хронична болест на българската демокрация. Според мен е нормално партиите да се позиционират според фактите на действителността, а не според това какво се е случвало в миналото. За политиката най-важен фактор е настоящето – и, дай Боже, понякога бъдещето. Няма лесно управление по принцип, още повече в такава сложна ситуация. В сегашната коалиция отношенията се основават на някакво базово уважение между партньорите – нещо, което отсъстваше при управлението на г-н Денков. Лицемерната позиция – да изберем правителство с нашите гласове, но да имаме само един министър в лицето на г-жа Габриел – според мен е и в основата на това ПП–ДБ да загубят толкова много гласове след това. Те се опитаха да излъжат преди всичко собствените си избиратели", категоричен е Биков.
По думите му конвергентният доклад е сериозен залог за кабинета, но неговата работа не свършва с това. Той изрази надежда докладът да е положителен.
"Ако той е положителен и България получи дата за присъединяване от 1 януари 2026 г., това означава, че правителството е постигнало успех в рамките на тези 6–7 месеца. Това не означава, че то е приключило със задачите си, защото докладът обявява само датата за присъединяване. Минималният хоризонт, за да осъществим своята политическа отговорност за управление, е поне до края на 2026 година – след президентските избори. А моята прогноза е, че при един положителен доклад шансът това управление да изкара пълен мандат е доста голям", завърши Тома Биков.
Целия разговор вижте във видеото: