Томислав Дончев в Шанхай: Ние сме правителство с основен акцент върху развитието на икономиката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българският и китайският народ са приятелски народи. В икономиката и бизнеса приятелските отношения са основа на доброто сътрудничество, но е важно да намерим пътя за развитие на икономическите ни отношения. С тези думи се обърна вицепремиерът Томислав Дончев към представителите на китайския бизнес по време на инвестиционния форум в Шанхай, организиран от БАИ, в рамките на посещението на министър-председателя Бойко Борисов в страната. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Дончев определи стокооборота между България и Китай като малък за потенциала на двете икономики. „Далеч не сме изчерпали възможностите в сферата на машиностроенето, селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, информационните технологии. Ползваме нищожна част от потенциала си в сферата на търговията“, посочи той.
Вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика изтъкна стратегическото географско положение на България с петте транспортни коридора, които минават през нейната територия и посочи, че страната е уникална връзка, „предмостие“ между Изтока и Запада.
Освен това членството в Европейския съюз дава възможност произведеното в страната ни да се ползва с безмитен достъп до европейския пазар. В допълнение Дончев посочи, че България ползва европейско финансиране не само за подобряване на инфраструктурата и насърчаване на земеделието. „Фирмите, регистрирани у нас, имат права и възможност да получават такова финансиране, което допълнително да ги прави по-конкурентоспособни. Това е предимство и бонус за всеки, който е решил да дойде в България“, допълни Дончев.
„Ние сме правителство с основен акцент върху развитието на икономиката. Насърчаваме инвестициите, публично-частното партньорство в областта на ключова инфраструктура - пристанища и летища в страната. Работим върху промени в законодателството, за да улесним достъпа до такива обекти. България е кръстопът на газопреносната мрежа и газовите доставки, като имаме потенциал да транзитираме не само руски, но и каспийски газ“, обобщи вицепремиерът.