Томислав Дончев: Не бива да се правят лековати коментари - нито за икономиката, нито за данъците. Възможен е нов заем, но да не разглобяваме държавата на десетия ден от кризата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Абсолютен приоритет е здравеопазването и хората на първа линия. Това заяви пред Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев. "Вторият етап е справяне с икономическата криза. Мерките, които са предприети на първия етап, са напълно достатъчни", отбеляза той.
„Надявам в следващите дни търговските банки да кажат какви ще бъдат нивата им на гъвкавост - да ви дадат шанс да дишате, да пропуснете една или две вноски“, заяви още Дончев. По думите му всички трябва да проявят гъвкавост в тази ситуация, държавата е редно да помогне. „Парите, които пренасочваме, са 600 милиона, но при нужда ще стигнат милиард", коментира Томислав Дончев.
„Капитализацията на банките, която е една от икономическите мерки на кабинета, е за да могат да бъдат гъвкави при неплатени вноски от хора и фирми, а не да им разпродадат веднага къщите. Обръщам внимание, че ние предприемаме мерки в процеса на развитие на обстановката. Банките трябва да проявяват гъвкавост при отпускане на кредити на малкия бизнес. Не бива да се задуши малкият бизнес, трябва да се внимава и с данъците. Данъците са нашите пари, парите в бюджета са взаимоспомагателна каса. Държавата в тази позиция се лишава от резерви, които е натрупала във времето", посочи още Дончев.
Според него държавата може и да прибегне до теглене на заем, но все още е рано за тази мярка.
"Ние можем да генерираме дълг, но това е мярка, към която не бива да прибягваме автоматично. Най-важното за нас е да покрием всички хипотези, които са валидни в тази кризисна ситуация", отбеляза той.
Вицепремиерът заяви, че държавата обмисля всички варианти за граждани, чийто бизнес е претърпял загуби заради кризата. "Засегнатите сектори се разработват в момента. В тази ситуация всеки прави някакви лишения. И няма как държавата да поеме всичко", заяви той.
Дончев отбеляза, че никой не може да предвиди размерите на стопанската криза, след като отмине тази със здравеопазването заради коронавируса.
Той отбеляза, че всички актуални въпроси от времето преди извънредната ситуация, търпят преосмисляне. "Следим непрекъснато прогнози и анализи, за съжаление дори в научните среди няма консенсус. Едни твърдят, че то отминава като грип, други - че пикът е в края на лятото, трети - след два месеца. Нека не разглобяваме държавата на десетия ден от кризата", заяви Дончев.
Той още веднъж подчерта - не бива да се правят лековати коментари - нито за икономиката, нито за данъците. "Големият проблем сега е паниката, не толкова ограниченото движение. Да не забравяме, че държавата трябва да подпомага хора и сектори като първият приоритет е животът и здравето на хората. Ние трябва да осигурим всичко на хората от първа линия - маски, оборудване, защитни средства".
Томислав Дончев заяви: "В ситуация като тази не остава време за политика. Аз наблюдавам с вълнение промените и трансформациите, които се случват в българското общество. Откога не сте виждали благотворителност и солидарност в такива мащаби? Откога не сте виждали българското общество толкова консолидирано? Ние тепърва ще оценяваме професии, които бяхме пренебрегнали".
На въпрос как стои отношението между бизнеса и държавата на този етап, той заяви: "Форматът на тристранката не може да бъде заличаван. Ние няма да откажем което и да е предложение или съвет. Аз имам нарочен екип за това. Ние следим в реално време какво предприема всяка от държавите по света".
На финала на разговора Дончев отговори и на въпрос дали ще има среща със Светия синод за коронавируса: "Щабът разчита на съдействие от мен за контакт със Светия синод на този етап. Не знам защо, аз нямам образование за това, но щом се налага, ще се наема".