Топ адвокат с горещ коментар за врътките с джирото на Божков - как е искал да уязви Борисов и има ли бъдеще "Левски"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Джирото е документ за основание за прехвърлянето на акциите в съответната акционерна книга на дружеството. За да стане факт за предприетите лица и самия клуб, трябва да има отбелязване в акционерната книга. Това се извършва от служителя на клуба, който се занимава с тази акционерна книга. Това заяви пред Би Ти Ви специалистът по спортно право адвокат Ивайло Дерменджиев.
Той поясни, че в закона има едноседмичен срок след датата на джирото - 8 май в случая. Но при желание на джиротая - новия титуляр на акциите на клуба.
"Спор в практиката е, че инструментът джиро се прилага при т.нар. менителници. Когато става дума за промяна на акционерния капитал, тук практиката е разделена", отбеляза юристът.
"Въпросната сделка трябва да е каузална - да има основание и причина. Пример за подобни сделки са завещанията. Когато почине завещателят заветникът може и да не приеме наследството, а може и да го приеме - както реши. Практиката в нашия съд в Лозана - при нас се гледат дела, които са между футболни клубове, рекламодатели, индивидуални случаи на футболисти. Според френския закон - когато се придобиват акции с джиро, се изисква съгласие", коментира Дерменджиев.
Той заяви, че законът не вменява изричен отказ, ако Борисов реши. Но е задължително той да заяви, ако иска да получи акциите: "Нашият закон поставя изисквания. Не може акциите, поставени поименно с джиро, да бъдат прехвърлени на следващ джират. След като премиерът се е отказал от акциите, получаването им от следващите лица няма юридически ефект".
Юристът отбеляза, че не би искал да съветва премиера, но се позова на практиката си: "Ако такива акции бъдат вменени на някого, че е в собственост, това поражда много сериозни проблеми по отношение на данъчно облагане, по отношение на конфликт на интереси тогава КОНПИ може да се сезира. За съжаление, точно такъв случай много рядко се случва, когато някой откаже нещо, което му се дава, което се джиросва".
"Собственик на "Левски" в момента е джирантът - в случая - господин Попов... Това, което може да се направи - титулярът на акциите да ги прехвърли на човек, който би могъл да преведе този клуб на печеливш проект", коментира юристът.
Той отбеляза, че футболният модел в доста държави е работещ. Футболнике клубове в Испания например са общински и се самоиздържат. Така че всичко е въпрос на бизнес модел. "Другото са политически спекулации, които няма как да влязат в съдебния мир по друг начин, освен като политически", заяви адвокатът.
Според него не е проблем дали собственикът на акционерното дружество е един или друг. При едно такова управление, когато клубът може да се управлява на пазарни принципи, той може и да бъде печеливш. В акционерните дружества персоната на главния акционер остава без значение и дружеството би трябвало да си развива дейността без него, самостоятелно.
Ня въпрос дали има риск "Левски" да спре да съществува, той отговори: "Според мен не. Все пак е легенда, име е и това може би е отборът, който най-често се споменава. Просто трябва да се намерят механими и начини да се помага този отбор да продължи да съществува".
"Аз съм сигурен, че "Левски" ще се справи", заяви в заключение адвокат Ивайло Дерменджиев.