BG EN

ТОП ЕКСПЕРТ: Бюджетът е пожелателен и нереалистичен, малцинства като "Възраждане" дестабилизират страната, вихри се популизъм

ГОРЕЩО
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ОБНОВЕНА) САМО В ПИК TV! Бащата на Сияна: Потресен съм, че съдът пусна срещу 5000 лв. убиеца на полицая Георги. Когато караш с 60 км над ограничението, това си е живо убийство (ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Недялко Недялков за публичното заличаване на Колтуклиева от ПП: Това е полумъжко деяние, найотициновщина. В момента Сорос изсипва огромни пари у нас, в Сърбия и в Унгария (ВИДЕО) ПИК TV! Адвокат Мария Петрова с остър коментар: Министрите на здравеопазването са все повече сламени човеци (ОБНОВЕНА) ГОРЕЩО В ПИК TV! Психологът д-р Ирена Соколова с експертен анализ - каква е психологията на тълпата и на поколението "Джен Зи": Поколенията са наречени със съответните имена заради родителската безпомощност (ВИДЕО)
Акценти

ТОП ЕКСПЕРТ: Бюджетът е пожелателен и нереалистичен, малцинства като "Възраждане" дестабилизират страната, вихри се популизъм

50565
на 26.02.2025
ТОП ЕКСПЕРТ: Бюджетът е пожелателен и нереалистичен, малцинства като Възраждане дестабилизират страната, вихри се популизъм
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Бюджетът е между пожелателен и нереалистичен. Едва ли ще бъде удържана фискалната дисциплина тази година. Малцинства като "Възраждане" дестабилизират страната, вихри се популизъм.

препоръчано

Това каза основателят на Института за пазарна икономика и преподавател в Софийския университет "Свети Климент Охридски" доц. Красен Станчев пред "Фокус“.  

В проектобюджета е заложено увеличение на приходите от ДДС с около 1/3 в сравнение с миналата година. Това според него е практически невъзможно. "Поради простата причина, че има по-ниска инфлация, а икономическият растеж не може да даде такъв ръст. В детайлите се вижда, че има опит за задържане на капиталовите разходи и известно замразяване на социални помощи и прехвърляния от бюджета към НОИ и други социални програми, но в същото време има невероятно и донякъде аморално увеличение на възнагражденията в сектор "Сигурност", което е признак за това, че в бюджета има един приоритет и това е централизацията на властта и нищо друго", коментира икономистът.

Красен Станчев отбеляза, че в тригодишната прогноза няма заложени мерки за гарантиране предвидимостта на процесите в икономиката. "Включително договори, концесии, данъци. Това би дало възможност на частния сектор да си прави сметка и сам да се грижи за растеж и за заетост", обясни той.

В проектобюджета за 2025 г. доц. Станчев не вижда заложени буфери, но такива трябва да има, предвид и усложняващата се геополитическа обстановка и непредвидимите фактори, подчерта той.

Еврозоната изисква фискална дисциплина. "В момента в България обаче няма сили, които могат да удържат фискална дисциплина", смята икономистът.

Той не очаква значителни промени в паричните отношения и цените след влизане на страната в еврозоната. "Основният риск според мен е освобождаването на големи средства от резервите на банките и от резервите на валутно отделение. Тези резерви в момента трябва да бъдат 102% от парите в обращение. Когато не трябва поддържате такъв резерв, тези средства стават налични и достъпни. Централната банка може да ги предостави както на правителството, така и на банките. Банките няма да бъдат източник на рискове, но правителството - във всички случаи", обясни Красен Станчев.

Протестите срещу хранителните вериги той определи като "успех на популизма“. "Успехът на популизма се състои в това да представите проблем, който не съществува, да кажете, че вие ще го решите и с това да спечелите някакви облаги, най-вече избирателни. Това е нещо като перпетуум-мобиле в търсенето на политически дивиденти", поясни икономистът.

Това по думите му се отнася и за протеста на "Възраждане". "Това е опит за дестабилизиране на политическата ситуация в България от малцинство, което няма други демократични начини да влияе върху управлението на страната", коментира доц. Станчев.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за Дондуков 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ОБНОВЕНА) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 81
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК