Топ психологът Росен Йорданов за Кирчо от Харвард: Не съм виждал български държавник, който да говори толкова много за себе си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият ни премиер беше обвиняван, че е човек, който се хвали и обича да приема похвали към управлението си. Но в сравнение с г-н Петков е абсолютен аматьор в този показател. Не съм виждал нито един български държавник, който да говори толкова много за себе си.
Това анализира пред сайта "Трибюн" топ психологът Росен Йорданов, коментирайки дали е маркетингов трик дежурната усмивка на премиера Кирил Петков, популярна отвъд океана като “Здравей-Довиждане“ култура на поведение, с което индивидът е любезен, но остава на дистанция от околните.
“Когато говорим за личните си качества, обикновено се опитваме да внушим, да опишем характера си. Г-н Петков има фиксация върху това, защото всичките му изказвания, ако се анализират като стратегия на себепредставяне, изключително много се фокусират върху това вербално представяне, което означава, че той има колебание хората с как го приемат. Особено важен е и вокалният дисонанс при г-н Петков, което наричате хилене и нездрава ведрина, която излъчва във всяка една ситуация, разбира се, опакована медийно като младост, дръзновение, позитивизъм. Много от нас помнят едни други дръзновени хора през 90-те години, които ни оставиха дълго да изплащаме заемите им“, посочи още Йорданов.
“Г-н Петков има поредица изяви, които стават обект на зевзеците в социалните мрежи, а дори и в обикновени разговори между хората“, продължава психологът.
“Той има една изравненост на гласа, който е в жълтата зона, т.е. той звучи приятелски, ведро, добродушно, на моменти леко налудно развеселено дори, което създава това усещане за дисонанс. Не можеш да говориш за всички неща и по всички теми с аудиторията с перманентна ведрина, с този досаден позитивизъм, който някои се опитват да ни натрапят, докато липсва онова усещане за автентичност. Така че г-н Петков има на първо място вече все по-голям проблем с автентичността на поведението си, т.е. със съмненията, които поражда неговото поведение“, завършва Росен Йорданов.
“Аз не съм сигурен, че сме наясно с капацитета на г-н Петков. Повечето хора се питат в момента какъв е умственият му капацитет и второ не е ли по-важен умственият капацитет на г-н Асен Василев, защото, доколкото виждам, той е обрано казано главата на тялото. От друга страна, както няколко пъти преди и след изборите стана ясно, г-н Василев също носи петното на проблемния интегритет, на неморалността, за което е обвиняван от партньора си от Дания, която се слави с високата степен на коректност към нормите. Датският му партньор употреби израза – „умен, но неморален“, ако цитирам правилно. Получава се една много странна комбинация. Като добавим и двете проксита в силовите министерства на г-н Радев, честно да ви кажа, капацитет е трудно да се определи“, анализира още топ психологът.