Топ юрист отговори на Радев защо допускането на противоконституционен референдум не е демократично

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Учудващо е, че хората, които се пишат за най-големи демократи, се обявят срещу демокрацията. Неразбираем е и отказът да се проведе референдумът, който предлагам".
Така инициторът за провеждане на допитване за еврото Румен Радев коментира вчера декларацията, която ППДБ се канят да внесат в парламента, за приемане на еврото от 1 януари 2026 г.
По този повод юристът и политически наблюдател Петър Кичашки коментира в социалната мрежа е ли демократично да се отхвърли противоконституционен референдум.
Ето какво пише той:
Демократичното управление е само управлението, което се базира на принципите на републиканизма. В едно изречение това са принципите за върховенство на правото, за процедури и правила, за разделение на властите, за недопускане на диктатура на мнозинството или тирания на малцинството. Двата термина - демокрация и републиканизъм - днес са интегрално свързани и разглеждането им по отделно ще доведе до грешни изводи.
Мнозина, които не са прочели и ред конституционна теория, днес се упражняват как не било демократично да се отхвърли противоконституционен референдум. Това е защото са некомпетентни. Обратното е вярно - допускането на противоконституционен референдум не е демократично.
Пряката демокрация е елемент от демократичната система, а не я изчерпва. Чрез референдуми могат да се решават въпроси, но те са само в определяем и ясно очертан кръг.
Не можеш на референдум да питаш за въпроси, които са от компетенциите на Учредителната власт, защото само тя има легитимността да формулира фундаменталните ценности в обществото.
Демокрацията е да избираш своите представители и да живееш в държава, която спазва републиканските принципи. Да искаш мнозинството да решава всички въпроси лесно може да се превърне от демокрация в диктатура на мнозинството. Не е случайно, че най-старата демокрация - САЩ - никъде в учредителните си документи не говори, че е демокрация, а говори, че е република. Без спазването на републиканския ред, демокрацията е тирания.
То и Северна Корея официално се казва Корейска народно-демократична република, но от тия четири думи единствената вярна е думата "Корейска".
Това са азбучни неща в конституционното право. Изписани са тонове книги по тези въпроси. Но наш чукча не е читател, той е писател. А от скоро е и конституционалист.