Топ 5 на най-продаваните книги на издателство "Милениум" (9-15 декември)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Премълчаваната история на САЩ“ - новото, изцяло преработено и допълнено с над 200 страници издание от бестселъровата книга на знаменития американски кинорежисьор Оливър Стоун, за втора поредна седмица оглавява класацията за най-продавани книги на издателство „Милениум“. В осъвременената версия на този фундаментален труд холивудският киноас Стоун и уважаваният професор по история Питър Кузник отправят нова порция от съдържателни критики за американската политика.
На второ място е „Кримската война 1853-1856 г.“ от Любомир Кръстев, премиерната 25-а книга от популярната поредица „История на войните“. Тук авторът разглежда в дълбочина един от най-ключовите конфликти през XIX век, който противопоставя Русия от една страна и Османската империя, Англия и Франция от друга. В тази война за първи път са използвани модерните достижения на индустриалната революция, а след нейния завършек се променя както политическата среда на Балканския полуостров, така и международната система от съюзи.
В класацията следва друга нова книга на „Милениум“ – мащабното изследване „Големите технологични изобретения“ от колекцията „История на цивилизацията“. Тя по любопитен начин проследява основните етапи от развитието на технологичния прогрес, акцентирайки върху ключовите изобретения и техните изтъкнати вдъхновители.
В Топ 5 са още прекрасната детска книжка „Азбуката е магия“, която превръща заучаването на азбуката в игра, и безценният том „Димков: Всички рецепти“.
1. „Премълчаваната история на САЩ“, Оливър Стоун и Питър Кузник. Ново, изцяло преработено и допълнено с над 200 страници издание от бестселъровата книга на Оливър Стоун – „Премълчаваната история на САЩ“. С това изследване тандемът Оливър Стоун и Питър Кузник взривяват общоприетите стереотипи за четене на историята, подлагат на съмнение всички изконни митове на американизма, рушат национални икони и преобръщат традиционния поглед към значимите събития на ХХ век, като излагат на показ тъмната страна на американската политика. В новото издание Оливър Стоун предсказва последиците от войната между Русия и Украйна, проследява ролята на Америка в конфликта между Израел и Палестина и чертае бъдещите промени в световната геополитика, ако Доналд Тръмп спечели отново изборите в САЩ. В полезрението на прогнозиста попадат също критични теми като глобалното затопляне, третият пол, диктатурата на малцинствата, капаните на социалните мрежи и цензурата в общественото говорене.
2. „Кримската война 1853-1856 г.“, Любомир Кръстев. Русия влиза в Кримската война (1853 – 1856 г.) с недвусмисленото намерение да разгроми Османската империя и впоследствие да прибере лъвския пай от обширните ѝ територии. Император Николай I (1796 – 1855) е убеден, че няма да срещне проблеми с „болния човек на Европа“, ала остава излъган в очакванията си. Срещу руснаците се оформя мощна коалиция с участието на Англия, Франция, Пиемонт, а впоследствие и с други западноевропейски държави. По бойните полета на суша и море се водят паметни сражения като тези при Балаклава, Инкерман и Севастопол, а значителната им интензивност и големият брой жертви са в резултат на модерните оръжия и технологичните нововъведения, използвани от средата на XIX век. Така Кримската война всъщност става първата индустриална война, в която на практика са изпробвани различните достижения в областта на въоръжаването, логистиката, медицината и т.н. Тя има дългосрочни и мащабни последици – създава нова динамика на Балканския полуостров, преформатира международната система от съюзи и е определяща за основните политически процеси, които предшестват катастрофалните глобални военни конфликти от следващото столетие.
3. „Големите технологични изобретения“, Албена Симова. На 1 май 1893 г. е открит Чикагският световен панаир, наричан още Колумбовото изложение. В него всички се тълпят пред Павилиона на електричеството, приютил магическите постижения на Томас Едисън – телеграф, „говорещата машина“ фонограф икинетоскоп, който за първи път „съживява“, макар и колебливо, изображения на движещи се фигури. Там са също и изумителните изобретения на Александър Бел - телефон, който предава глас чрез светлинни лъчи, и на Илайша Грей – факс машина. Става ясно, че светът е навлязъл в нова епоха на безпрецедентен технологичен прогрес. Големият преход към модерната технологичната ера по традиция се свързва с Първата индустриална революция (средата на XVIII век), която поставя началото на механизираното производство.
Но дори и бърз поглед върху историческата еволюция на ключови изобретения като парния двигател, електрическата батерия, компютъра или подводницата ще разкрие, че всички те имат своите предишни прототипи и че всъщност технологичният напредък е неразривна част от развитието на цивилизацията, която датира още от овладяването на огъня. Самото оцеляване на човешката раса пряко зависи от изнамирането на полезни технични приспособления, с които по-лесно и бързо да обработва земята, да се сдобива с ресурси, да изгражда жилищни селища и да съхранява и предава на поколенията натрупаните знания. Още преди новата ера гениални изобретатели дръзват да проектират гигантски сгради и съоръжения, механизирани устройства, парни и водни източници на енергия, различни средства за комуникации, сложни изчислителни машини и смъртоносни оръжия, като огромна част от техните изобретения са залегнали в основата на съвременните технологични постижения. А феноменалните инженерни чудеса на египетската и римската цивилизации и до днес остават ненадминати. Настоящият том проследява как се появяват най-големите технологични изобретения от древността до нашия век, повлиян от възхода на изкуствения интелект.
4. „Азбуката е магия“, Ангел Шопов. Как да научим бързо и лесно буквите – това ще разберат децата от прелестната илюстрована книжка със стихчета „Азбуката е магия“ от Ангел Шопов.
Как да събудим интереса на най-малките и опознаването на буквите да стане удоволствие за тях? Всичко се помни по-бързо, когато е в лесни и забавни стихове. Превърнете в игра заучаването на азбуката и написването ѝ и скоро ще видите магията в действие. Книжката съдържа 30 стихотворения за всяка буква от българската азбука, придружени с красиви цветни рисунки от художничката Фиделия Косева.
5. „Димков: Всички рецепти“. Пътят, по който върви Петър Димков през своите 95 години живот, е труден, понякога неясен и загадъчен. В годините на социализма той е преследван, арестуван, съден и въпреки че му е забранено да работи, все пак успява да помогне на хиляди българи. В народната памет той остава като "Лечителят Български". Настоящото юбилейно издание е най-пълното, издавано досега, като побира всички рецепти на Лечителя. В него ще прочетете истината за здравната доктрина "П". Ще научите петте правила на Димков за вечна младост и съветите му за спокоен и хармоничен живот без болести. Ще се поучите и от препоръките му за предпазване от черна магия и прокоби. И най-вече, разбира се, ще откриете цяр за всяка болест с прости, природосъобразни средства, без никаква химия.
Книгите на издателство „Милениум“ може да поръчате на тел.: 02/879 40 06 (в делничните дни, от 9 до 16 ч.), на e-mail: [email protected] или на сайта www.milleniumbg.eu. При заявка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Може да откриете заглавията в книжарската мрежа, както и на столичните адреси – бул. „Княгиня Мария Луиза“ №92 и във фирмената книжарница „Милениум“ на адрес ул. „Цар Шишман“ №18.