Топ 5 на най-продаваните книги на издателство „Милениум“ (16-22 декември)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Премълчаваната история на САЩ“ от Оливър Стоун и Питър Кузник се превърна в тотален бестселър и за трета поредна седмица е най-продаваната книга от каталога на издателство „Милениум“. В преработената версия на своя фундаментален съвместен труд знаменитият кинорежисьор и уважаваният професор по история отправят нова порция от съдържателни критики за американската политика.
Второто място заема премиерното издание „Големите технологични изобретения“ на Албена Симова. Авторката по любопитен начин проследява основните етапи от развитието на технологичния прогрес, акцентирайки върху ключовите изобретения и техните изтъкнати вдъхновители.
В класацията следва „Американската война за независимост“ от популярната поредица „История на войните“. Томът поставя акцент върху най-важните събития от въоръжения конфликт, в хода на който се оформя идеята за обособяването на Съединените американски щати.
В Топ 5 са още хитовият трилър „Убийствен ум“ от майстора в жанра Майк Оумър и „Личният живот на Лоренцо де Медичи“ от сензационната колекция за интимните тайни на великите владетели.
1. „Премълчаваната история на САЩ“, Оливър Стоун и Питър Кузник. Ново, изцяло преработено и допълнено с над 200 страници издание от бестселъровата книга на знаменития американски кинорежисьор Оливър Стоун. С този мащабен труд тандемът Оливър Стоун и Питър Кузник взривяват общоприетите стереотипи за четене на историята, подлагат на съмнение всички изконни митове на американизма, рушат национални икони и преобръщат традиционния поглед към значимите събития на ХХ век, като излагат на показ тъмната страна на американската политика. В новото издание Оливър Стоун предсказва последиците от войната между Русия и Украйна, проследява ролята на Америка в конфликта между Израел и Палестина и чертае бъдещите промени в световната геополитика, ако Доналд Тръмп спечели отново изборите в САЩ. В полезрението на прогнозиста попадат също критични теми като глобалното затопляне, третият пол, диктатурата на малцинствата, капаните на социалните мрежи и цензурата в общественото говорене.
2. „Големите технологични изобретения“, Албена Симова. На 1 май 1893 г. е открит Чикагският световен панаир, наричан още Колумбовото изложение. В него всички се тълпят пред Павилиона на електричеството, приютил магическите постижения на Томас Едисън – телеграф, „говорещата машина“, фонограф икинетоскоп, който за първи път „съживява“, макар и колебливо, изображения на движещи се фигури. Там са също и изумителните изобретения на Александър Бел - телефон, който предава глас чрез светлинни лъчи, и на Илайша Грей – факс машина. Става ясно, че светът е навлязъл в нова епоха на безпрецедентен технологичен прогрес. Големият преход към модерната технологичната ера по традиция се свързва с Първата индустриална революция (средата на XVIII век), която поставя началото на механизираното производство. Но дори и бърз поглед върху историческата еволюция на ключови изобретения като парния двигател, електрическата батерия, компютъра или подводницата ще разкрие, че всички те имат своите предишни прототипи и че всъщност технологичният напредък е неразривна част от развитието на цивилизацията, която датира още от овладяването на огъня. Самото оцеляване на човешката раса пряко зависи от изнамирането на полезни технични приспособления, с които по-лесно и бързо да обработва земята, да се сдобива с ресурси, да изгражда жилищни селища и да съхранява и предава на поколенията натрупаните знания. Още преди новата ера гениални изобретатели дръзват да проектират гигантски сгради и съоръжения, механизирани устройства, парни и водни източници на енергия, различни средства за комуникации, сложни изчислителни машини и смъртоносни оръжия, като огромна част от техните изобретения са залегнали в основата на съвременните технологични постижения. А феноменалните инженерни чудеса на египетската и римската цивилизации и до днес остават ненадминати. Настоящият том проследява как се появяват най-големите технологични изобретения от древността до нашия век, повлиян от възхода на изкуствения интелект. Наред с разказа за ключовите инжерерни пробиви, книгата представя и любопитни факти от биографиите на великите изобретатели, дръзнали да надскочат своето време.
3. „Американската война за независимост“, Линда Иванова. В наши дни сме свикнали да възприемаме Съединените американски щати (САЩ) като най-мощната държава, която успешно разпростира хегемонията си върху голямата част от земното кълбо. Пътят към нейната независимост обаче е осеян с много препятствия и е обусловен от заплетените международни отношения през втората половина на XVIII век. В този период американските колонии са интегрална част от Британската империя, но гражданите им негодуват срещу данъците и търговските ограничения, както и срещу липсата на адекватно представителство в институциите. Политическият елит в Лондон не намира удовлетворително решение на тези противоречия и те прерастват във въоръжен конфликт, в хода на който се ражда и оформя идеята за американската независимост. Английските професионални войници с изненада установяват, че са изправени пред сериозно предизвикателство, защото имат срещу себе си способен и мотивиран противник. Войната се развива с променлив успех до намесата на старите врагове на империята - Франция и Испания, които я принуждават да брани завоеванията си в различните части на света. А когато оръжията най-сетне замлъкват, всички са принудени да признаят раждането на една нова нация и на държава, чийто бърз възход предопределя постоянната й роля на сцената на международните отношения.
4. „Убийствен ум“, Майк Оумър. Какво е да мислиш с ума на сериен убиец? Да виждаш в най-мрачните кътчета на съзнанието му? Да предусещаш всеки негов ход и да разпознаваш следващата му жертва? Зоуи Бентли е криминален психолог и консултант на ФБР, а полицията в Чикаго трябва да открие кой е убил три млади жени, балсамирал ги е и ги е оставил на различни места в града в съвсем естествени делнични пози. Тя и колегата ѝ Тейтъм Грей тръгват по стъпките на килъра, но с различни методи: той предпочита действието и не спазва правилата, а Зоуи – като същински ловец – методично следва уликите, за да се вмъкне в кожата на убиеца. Ала когато получава три загадъчни пакета, които изкарват наяве най-тъмните спомени от детството ѝ, ловецът се превръща в плячка, а преследваният – в преследвач... Кой ще надделее в тази смъртоносна игра на ум и предизвикателства?
5. „Личният живот на Лоренцо де Медичи“, Ростислав Ботев. Лоренцо де Медичи (1449 - 1492), наричан Великолепния, е изключителна личност с разностранни интереси - истинска еманация на ренесансовата епоха. Той е умел държавник, изкусен дипломат, успешен банкер, изящен поет, хуманист и покровител на изкуствата. Под негово рьководство Флоренция придобива забележителна архитектурна естетика и се превръща в притегателен център за творци като Ботичели, Микеланджело, Донатело, Леонардо да Винчи и др. Създава многолюдно семейство, като повечето от наследниците му са владетели и ключови фигури в Европейския ренесанс, а един от синовете му заема папския престол под името Лъв Х. В историята Лоренцо Великолепни остава с уникалната система на градско управление, която обезпечава личната му власт, без да накърнява правата и свободите на народа. В сложния свят на италианската политика от XV вeк пък главата на Медичите има основна заслуга за спокойните десетилетия на относителен мир, икономически подем и социално-културен разцвет. Истинският му принос и качества обаче са оценени в пълнота едва след преждевременната му смърт, а годините на управлението му стават символ на една от най-успешните епохи в историята на Апенините.
Книгите на издателство „Милениум“ може да поръчате на тел.: 02/879 40 06 (в делничните дни, от 9 до 16 ч.), на e-mail: [email protected] или на сайта www.milleniumbg.eu. При заявка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Може да откриете заглавията в книжарската мрежа, както и на столичните адреси – бул. „Княгиня Мария Луиза“ №92 и във фирмената книжарница „Милениум“ на адрес ул. „Цар Шишман“ №18.