ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Продължава трескавото търсене на оцелели под руините на отнесените от страховития взрив сгради на Бейрут.
Броят на загиналите достигна 137, а на ранените – надхвърли 5000, десетки се смятат за изчезнали. Повече от 300 000 души са останали без покрив над главата си, щетите от трагедията се оценяват на около 5 милиарда долара.
Германска дипломатка е загинала при експлозията във вторник, съобщи германският външен министър Хайко Маас. "Най-лошите ни опасения се оправдаха. Служителка на нашето посолство е загинала в апартамента си вследствие на експлозията. Всички служители на външното министерство са в траур" заради кончината й, изтъкна Маас.
Сред загиналите има и граждани на Австралия, Армения, Белгия и САЩ. Сред жертвите е и известният френски архитект Жан-Марк Бонфис, който е работил над проект по обновяването на центъра на Бейрут, съобщиха френските власти, сред ранените има 24 френски граждани.
Междувременно президентът на Франция Еманюел Макрон пристигна в Ливан, първа визита на чуждестранен държавен глава след експлозиите. На летището в Бейрут Макрон беше посрещнат от ливанския си колега Мишел Аун.
"Ливан не е сам", написа в Туитър френският президент малко преди да пристигне.
Франция възнамерява да започне програма за международна подкрепа за ливанското население след мощните експлозии, заяви Макрон при пристигането си в ливанската столица.
"Ще проведем преговори, след които да започнем програма за международна помощ за ливанския народ", каза той и поясни, че Франция ще очертае допълнителни мерки за подкрепа въз основа на резултатите от срещите с представители на ливанското ръководство, гражданското общество и спасителните екипи, работещи в пристанището." "Веднага след трагедията се отправих към Ливан, солидарността е очевидна", добави Макрон.
В същото време френският лидер посочи, че в разговори с представители на ливанското ръководство ще подчертае необходимостта от реформи в страната, включително за засилване на борбата срещу корупцията. "Без тези реформи кризата в Ливан ще се задълбочи", каза той. След разговор с репортери, Макрон се отправи към пристанището на мястото на експлозията, за да разговаря с френски спасители, които разчистваха развалините.
Ливан и централната му банка имат много ограничен финансов капацитет за справяне с последиците от взрива на пристанището, който опустоши Бейрут. Това посочи министърът на икономиката Раул Нехме, цитиран от Ройтерс.
Капацитетът на държавата е много ограничен, както и на централната банка и търговските банки. Не плуваме в долари, каза Нехме пред телевизия "Скай нюз Арабия".
Той допълни, че много страни предлагат помощ, а щетите са за милиарди долари.
По думите му работата с Международния валутен фонд е единственият начин Ливан да се справи. Страната и преди взрива имаше финансови трудности.
Според експерти започването на мащабни възстановителни и строителни дейности едва ли ще подпомогне рестарта на цялата икономика.
В. "Уолстрийт джърнъл" пише, че това е свързано с ориентирането на ливанската икономика към внос, включително на строителни материали, както и с факта, че взривът разруши пристанището на Бейрут - ключов обект от инфраструктурата, обслужваща вноса.
Преди инцидента страната вече преживяваше най-тежката икономическа криза в историята си, като положението бе утежнено и от пандемията от Ковид-19, отбелязва ФАО.
Ливан внася близо 85 процента от хранителните си продукти. Сериозните щети, нанесени на бейрутското пристанище, ще доведат до това, че цените на храните ще станат недстъпни за мнозина, допълва организацията.
Европейската комисия ще осигури 33 милиона евро първоначална помощ на Ливан за възстановяване след опустошителната експлозия на пристанището в Бейрут. Това се посочва в съобщение след телефонен разговор на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен с ливанския премиер Хасан Диаб.
ЕС предлага да изпрати в района на бедствието военен кораб с вертолет за медицинска евакуация и специалисти за откриване и обезвреждане на химически, биологични, радиологични и ядрени замърсители. ЕК вчера съобщи, че по искане на Бейрут е задействан европейският механизъм за гражданска защита. Холандия, Гърция, Чехия, Франция, Полша и Германия са изразили готовност да откликнат, като към мястото на взрива вече са изпратени 100 специалисти за издирване на оцелели в градска среда.
Фон дер Лайен е изразила готовност ЕС да помисли за предоставяне на търговски и митнически облекчения за Ливан като част от подкрепата за справяне с бедствието. ЕС е готов да изпрати оценители на място, за да се уточнят нуждите, свързани с възстановяването на ливанската столица, и да съдейства за осигуряване на средства от международни финансови институции. Фон дер Лайен е посочила, че сега всички политически сили в Ливан следва да се обединят в националното усилие за отговор на новото предизвикателство
В същото време ливанските власти дадоха срок от 4 дни на "разследваща комисия", която да посочи кой носи отговорност за експлозиите, заяви външният министър на близкоизточната страна Шарбел Уебе. До 4 дни комисията трябва да изготви подробен доклад с отговори на въпросите "как, кой, какво, къде", посочи той, като подчерта, че властите в Бейрут се отнасят сериозно към случая. "Виновниците за това ужасно престъпление по нехайство ще бъдат наказани от съдебен състав", добави външният министър.
По предварителни данни в пристанището на Бейрут се взривиха 2750 тона амониев нитрит, които са били конфискувани от плаващ под молдовски флаг кораб, принадлежащ на руски бизнесмен, който е изоставил плавателния съд и екипажа му в ливанската столица през 2014 г. Въпросният предприемач е получил милион долара за доставяне на стоката в Мозамбик, но след като корабът му е бил спрян от ливанските власти поради технически неизправности, не си е помръднал и пръста да си го прибере, а просто е касирал сумата. Мозамбикските власти пък също не са си поискали нито амониевата селитра, нито парите.