ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Една пета от растителните видове по света са заплашени от изчезване, предупреждават британски изследователи от Кралската ботаническа градина в Кю, Лондон. Според тях 21% от общо 390 900 познати вида растения са заплашени, като основна причина за това е селското стопанство. То представлява 31% от всички рискове за растенията в света.
Други сериозни опасности са и изсичането на дървета и растения, което е 21,3% от рисковете. На трето място се нареждат строителните дейности, които представляват 12,8%. Заплахата за промяна на климата и лошото време са едва 3,96% от рисковете, въпреки че учените посочват, че в момента може да е прекалено рано, за да се направи реална оценка на дълготрайните ефекти от тази заплаха.
“Като се има предвид колко фундаментално важни са растенията за човечеството, за храната, горивото и регулирането на климата, от голямо значение е да знаем какво се случва“ с тях, заяви Кати Уилис, директор на научния департамент към Кралската ботаническа градина. В доклада също така се посочва, че само през изминалата година са открити 2034 нови растения, като се изключват мъховете и водораслите. Сред тях има хранещ се с насекоми вид росянка, нов вид лук и гигантска орхидея. Според изследователите от общия брой растения 17 810 се използват с медицински цели, 5538 се ядат, 3649 се консумират от животни, а 1621 служат в производството на гориво.


