ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От региона на сирийската провинция Идлиб постъпват тревожни фронтови сводки. След като на 19 февруари проведе прегрупиране на силите си и прехвърли в северозападната част на арабската република допълнителна бронетехника и личен състав, турската армия и подкрепяните от нея бойци-ислямисти преминаха в контранастъпление, пише EA Daily, цитиран от Фокус.
В сряда се появи информация, че Турция е започнала да изтегля войските си от районите северно и северозападно от град Тел Тамр в провинция Хасака, Североизточна Сирия.
„Турските военни подразделения се изтеглят от населените места в района на Тел Тамр“, съобщи телевизионният канал Al Arabiya. Местни източници съобщиха, че турците са напуснали изцяло Харрас, Манаджир и Сублия.
Причините за изтеглянето на турските военни предния ден не изглеждаха напълно ясни. Но през следващите 24 часа ситуацията се изясни. Според информацията, получена в последните часове, атаките на „сирийската въоръжена опозиция“ са подкрепени от турската армия в югоизточните райони на сирийската провинция Идлиб, в района на град Тафтаназ и село Нейраб на северозапад от град Саракиб. Възможно е да има нападения на турско-ислямския съюз в района на град Атареб, където също в допълнение към Тафтаназ през последните седмици е регистрирана повишена концентрация на противници на сирийската армия.
Турското командване явно възнамерява към края на февруари да съсредоточи западно от Алепо и южно от град Идлиб мощна ударна групировка в опит да постигне главната си цел – да изтласка правителствените войски на Башар Асад зад договорената със Сочинския меморандум от 2018 година линия на деескалация в сирийската провинция. По-рано този месец самият президент и върховен главнокомандващ на турските въоръжени сили Реджеп Тайип Ердоган поиска в ултимативна форма това от Дамаск. По-рано той намекна за военна операция в Идлиб, включително с използването на турската авиация. И това е въпреки факта, че цялото въздушно пространство на северозападна Сирия се контролира от системите за противовъздушна отбрана на руската военна групировка в авиобазата Хмеймим.
Провеждането на турска военна операция в Идлиб, за която по-рано предупреди турският лидер, би било най-лошият сценарий на развитие на събитията в региона. Това заявиха от Кремъл на 19 февруари. Русия възнамерява да използва работните си контакти с Турция, за да не позволи ситуацията в Идлиб да излезе извън контрол, заяви пред журналистите прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
Президентът Ердоган нарече резултата от преговорите от 18 февруари с Русия относно сирийската провинция „незадоволителни“. В същото време турският лидер посочи, че провеждането на военна операция в северозападната част на Арабската република се превръща във „въпрос на време“. В изказване пред ръководството на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на Турция, Ердоган спомена за плановете на турското правителство да превърне Идлиб в "безопасна зона", която Анкара може да създаде, въпреки "високата цена" и продължаващите преговори с Русия.