ТРЕЗВЕНИЦИ! Пловдивчани спряха да пият, лекарите в токсикологията скучаят
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Абсолютна скука беше по празниците. Очакванията, че по Нова година, Йордановден, Ивановден, ще има изобилие от пияни и колоритни случаи не се изпълни. От години в региона на Пловдив имаме едно много европейско състояние и екзотичните отравяния намаляха, което прави професията скучна”, признава пред trafficnews началникът на Клиниката по токсикология в Пловдив проф. д-р Янко Илиев.
През 2010 г. в клиниката е приета 64-годишна жена с 4 промила алкохол в кръвта. Тя била злоупотребила с вино в селска кръчма, защото имала семейни проблеми. Тази пациентка е и рекордьорка сред дамите. След престой в болницата, жената била излекувана, а после е консултирана и с психолог. "Истината е, че човек оцелява с медицинска помощ в такива случаи", признава проф. Илиев.
Рекордът на болницата при мъжете е 6,4 промила. "Не даде никой да се доближи до него - плюеше, риташе и хапеше", спомнят си лекарите.
"Едвам взехме кръв от него. След 2 часа стана и с олюляваща се походка и псувни напусна стационара. Час по-късно дойде и пробата - 6,4 промила алкохол в кръвта. Това е и доказателството, че човешкият организъм може да понесе такова количество алкохол, но естествено в много редки случаи", разказват още медиците.


