ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вторият кръг от мирни преговори за съдбата на Сирия започва този уикенд. Малцина са оптимисти. Участниците на срещата на световните сили във Виена са разделени на три различни лагера: тези, които подкрепят бъдещето на Башар Асад като Русия и Иран; тези, които вярват, че Асад трябва да си ходи като Саудитска Арабия и Турция и тези, които балансират между двата полюса като САЩ и Великобритания.
Споразумение, което да отговаря на интересите на всички страни ще коства много големи дипломатически усилия на Русия и Иран, вложили значителни военни ресурси в борбата. Те настояват, че това им дава предимство над останалите. Въпросът сега е дали президентът Владимир Путин ще се огъне пред своите партньори в тези разговори в интерес на сключването на споразумение, което може да успее, пише "Индипендънт" в свой коментар. Циркулиращият в пространството план дава известна доза гъвкавост. Документът призовава за изработване на нова конституция в следващите 18 месеца, която да бъде гласувана на референдум, последван от президентски избори. В него не се споменава за оттеглянето на Асад, което е ключовото искане на опозиционните бойци, но се посочва, че той няма да ръководи конституционния процес. В най-добрия сценарий президентът ще остане изолиран, докато преговорите за конституция продължават и след това свален чрез преки избори. Но положението в Сирия не се случва по най-добрите сценарии. Изборите ще бъдат трудни за организиране на фона на опустошението и разрухата, царящи в страната.
А Асад, който е попълнил държавната машина с членове на семейството си и свои съюзници, е малко вероятно да приеме каквото и да било разхлабване на хватката му върху властта. Ако Асад остане, гражданската война няма да приключи. Единственият начин да се сложи край на това е Русия да засили двойно сегашната си стратегия на въздушни удари, която е насочена предимно към бунтовнически групи, които се смятат за умерени, а не срещу „Ислямска държава”.
Според американското разузнаване 85 на сто от руските атаки са насочени към такива групи до този момент. И бунтовниците няма да свалят оръжието си, докато Асад остане на власт под една или друга форма. Единственият курс ще бъде да ги унищожат, за да сложат край на бунта, все още подкрепян от САЩ, макар и с нищожна военни доставки и общо 50 войници от специалните части. Русия, чиито 200 граждани бяха убити в небето над Синайския полуостров в Египет, изглежда се надяват, че нейното предложение ще доведе до „обединена опозиция” .
Нейните искания подкрепят възраждането на Женевските мирни споразумения от 2012 г. Но практическата спънка са руските бомбардировки над опозиционните групи. Въпросът е кои трябва да бъдат наречени терористи и кои трябва да бъдат поканени като легитимен глас на сирийската опозиция. Вероятно отговорът на тези въпроси няма да бъде даден във Виена. Може би ще има по-добър шанс, ако преговорите се състоят на фона на прекратяване на огъня. Докато насилието в страната продължава, възможностите на дипломатите ще бъдат ограничени. Предстои дълъг път до края на сирийския кошмар.