BG EN

Тръмп вдигна олелия с участието на Тайван и Китай

Америка

Тръмп вдигна олелия с участието на Тайван и Китай

13510
на 07.12.2016
Тръмп вдигна олелия с участието на Тайван и Китай
Автор:   ПИК

Дали това е хитър ход на новия президент или просто глупост, бъдещето ще покаже

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп разговаря по телефона с президента на Тайван. Това предизвика дълбоко безпокойство, защото това е в противоречие с разбирането още от времето, когато президентът Ричард Никсън отвори вратата с Китай през 1972 г. Това разбиране включваше американската подкрепа на политиката за единен Китай, който приема, че Тайван е част от Китай, но ще продължи да се държи така, сякаш не е бил. Съединените щати се съгласиха да нямат дипломатически отношения с Тайван и се преструват, че не са близки съюзници. Това се казва в статия на Джордж Фридман, публикувана в „Геополитикал фючърс“. 

препоръчано
свързани новини

Споразумението е доста безсмислена отстъпка, която позволи на китайците да твърдят в страната, че са принудили САЩ да капитулират по важен въпрос. Това е важно за Китай. С разговор с тайванския президент Тръмп подкопа това споразумение. Китайците реагираха като казаха, че президентът Тръмп ще бъде оценяван по различен начин от новоизбрания президент Тръмп, и останаха спокойни. Контекстът на това споразумение следва да се припомни.

Когато Никсън отиде в Китай, войната във Виетнам все още вървеше, и тя беше отслабила достатъчно военните способности на САЩ, че да не е ясно дали САЩ биха могли да устоят на съветски военни действия в Европа. Китайците водиха през 1969 г. голяма битка с руснаците по река Усури, по протежение на сибирско-китайската граница. Китайско-съветските отношения се сринаха през 1960-те години, а Китай беше притеснен от възможно съветско нападение, включително и ядрен удар. Изглеждаше, че Съветите са в състояние да се конфронтират или с Китай, или със САЩ в Европа, но не и едновременно с двете държави. За САЩ беше необходимо да изравнят силите със Съветите чрез действия в стил условен удар срещу руснаците в Европа и Азия едновременно.

Съветската транспортна система не позволяваше бързото придвижване на сила, и принуждаваше руснаците да разделят тези сили между два фронта, което драстично намаляваше способността им да натрупат стратегически преобладаваща мощ. Поради координацията между Китай и САЩ през 1970-те години китайците позволиха да има американски разузнавателни подслушвателни постове в Китай, за да прихващат съветските комуникации. Това беше контекстът, в който е направено споразумение за Тайван. Две сили се сблъскаха със сериозни стратегически проблеми.

Геополитиката подчинява идеологията, както често се случва, и двете сили постигнаха разбирателство, което се изрази в постигане на важни стратегически цели и за двете. Китайците са поискали нещо невероятно тривиално в този контекст. Те поискаха САЩ да признаят, че има само един Китай, а Китай се съгласи да не нахлува в Тайван. Като се имат предвид залозите, САЩ се съгласиха с готовност с тази фантазия. Тайван беше много независим от Китай и близък съюзник на САЩ. Китай беше твърде слаб, за да нахлуе в Тайван.

Но на Китай беше необходим параван във вътрешнополитически план, защото беше важно да може да твърди, че е налице американска капитулация по въпроса за Тайван. САЩ не искаха да изложат китайците политически, така че ако това е това, от което те се нуждаеха, Никсън ще капитулира. Той знаеше, че ще има позиране в Конгреса на САЩ, но той можеше да го издържи. САЩ затвори посолството си в Тайван и го преоткри като Американски институт в Тайван, неправителствена организация, чийто личен състав беше от американски дипломати.

Пътуване, търговия, инвестиции и оръжейни продажби продължаваха, все едно нищо не се беше случило, тъй като в действителност наистина беше така. От сключването на сделката мина много време и се случиха някои неща. Съветският съюз се разпадна. Войната във Виетнам приключи. Виетнам е партньор на САЩ и е враждебно настроен към Китай. Председателят Мао е мъртъв, и Китай се надигна като последно поколение икономика с ниски заплати и висок растеж. САЩ са обсебени от ислямския свят. Основите на споразумението за Тайван са се изпарили, но реалността е една и съща.

Тайван е независима държава, въпреки това, което казва всеки, включително и Тайван, и е близък съюзник на САЩ. В допълнение, китайският износ подби американската индустрия, тъй като движението на промишления сектор на САЩ към Китай, наред с много други страни, създаде икономическа и социална криза в САЩ. Тръмп спечели изборите поради тази социална криза, и един от основните му ангажименти е да се преструктурират отношенията между САЩ и Китай. Последва телефонният разговор. С осъществяване на повикването Тръмп подаде към Китай сигнал, че е готов да действа едностранно, ако китайците не са подготвени за предоговаряне на отношенията, и всичко е на масата.

Тръмп избра ясно видимия, не много значим Тайван, за да демонстрира безразличието си към предишни разбирателства. Критиците твърдят, че Тръмп атакува основите на американо-китайските отношения. Вярно е, в известен смисъл, но Тръмп обеща да промени основите на тези отношения. Няма особено значение какви са причините Тръмп да подходи по въпроса с Тайван по този начин. Неговият ход в контекста на съществените за САЩ неща по отношение на Китай и обещанията по време на кампанията му може да променят американо-китайските отношения, създадени по време на администрацията на Никсън.

Важно е да се отбележи общата тенденция към предположението, че наблюдателите са по-умни от политическите лидери, чието поведение те анализират. Тази нагласа пречи на някои да осъзнават, че Тръмп е напълно наясно какво прави и какво означава това. Докато останалата част от обществото обича да унижава политически лидери като спорт, да станеш президент на САЩ е огромна борба, която и най-изтъкнатият професор не може да управлява. Няма причина да се предположи, че Тръмп не е знаел какво прави и просто е действал от злонамерено.

Възможностите на Китай за ответни мерки са ограничени. Той има пари в американски банки и ако китайците поискат да редепозират парите си в европейски банки, рискът си е за тяхна сметка. Техните военни възможности остават ограничени. Техният боен флот не може да се сравнява с американските ВМС, и те не могат да си позволят война, чийто изход не могат да предвидят. САЩ представляват 25% от световната икономика. Китай не може да се отдръпне от съединените щати без невероятна болка. САЩ не могат да си позволят да оставят отношенията непроменени и Китай може би не е в състояние да прави обструкции на Тръмп, както правеше с други президенти.

През 2016 г. Тайван не е по-важен, отколкото е бил през 1972 г. Приемането, че политиката за единен Китай никога не е измествала фундаменталната реалност на тайванско-американските отношения, но тя даде параван за китайците в стратегически контекст, отдавна е изчезнало. Това поставя Китай в много трудна ситуация. Китай отчаяно се нуждае от достъп до американските пазари, за да не се хлъзне по-дълбоко в икономическа стагнация. Пекин разбира, че търговските отношения със САЩ са основен стратегически интерес. В същото време президентът Си Цзинпин трябва да изглежда като силна и заплашителна сила в света, за да укрепи позициите си в Китай.

Тръмп подаде сигнал на Китай, че той може да отнеме това, което Никсън е дал. Правейки това, което е правил Никсън - използване на нестабилност и непредвидимост за сплашване - Тръмп постави сцена за преговори, на които Китай не може да откаже. Китай трябва да има достъп до американските пазари, дори ако условията станат по-малко благоприятни. Предишните президенти бяха готови да позират, но не са правили нищо съществено по отношение на Китай. С едно телефонно обаждане Тръмп направи онова, което изглежда прави най-добре - обърка и изнерви партньор в преговорите. Дали той хитър или е луд? Тръмп измести въпроса от какво Китай е готов да направи към докъде Тръмп е готов да отиде.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК