ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Държавният глава на САЩ Доналд Тръмп е готов да предложи за поста на посланик в Русия кандидатурата на специалния представител за Северна Корея Стивън Биган. Вашингтон твърди, че американският посланик в Германия, Ричард Гренел, също е сред кандидатите за преместването в Москва, макар самият той да подчерта, че не се интересува от назначението. Посланикът на САЩ в Русия Джон Хънтсман, който подаде писмо за оставка миналата седмица, ще напусне страната на 3 октомври, пише руският вестник „Коммерсантъ“, цитиран от "Фокус".
Няколко американски медии съобщиха едновременно, че лидерът на Белия дом е взел решение за кандидатурата на новия американски посланик в Москва. Той възнамерява да предложи за поста специалния представител за Северна Корея Стивън Биган.
Миналата седмица ръководителят на американската дипломатическа мисия в Русия Джон Хънтсман подаде оставка. Той представляваше САЩ в Москва две години и се очаква да напусне руската столица на 3 октомври. Според съобщенията на американските медии, Хънтсман планира да се кандидатира за губернатор на Юта: той вече е заемал тази длъжност в периода от 2005 г. до 2009 г.
Белият дом и Държавният департамент все още не са коментирали официално информацията за възможното назначаване на Стивън Биган. „Ние не планираме да правим никакви изявления по този въпрос“, заяви дежурният служител в американската администрация в отговор на молба на „Коммерсантъ“.
Наблюдателите във Вашингтон смятат подобен избор за напълно оправдан. Назначаването на Стив Биган ще бъде добро решение, заяви Евелин Фаркас, бивш високопоставен служител на Пентагона, отговарящ за руската и украинската политика. „Той има много общо с Русия и дори е живял там в началото на кариерата си. Във Вашингтон го смятат за професионалист".
Наистина, 56-годишният Биган се радва на авторитет в републиканските кръгове и според Вашингтон през последните две години е успял да спечели доверието на държавния секретар Майк Помпео. Той получава бакалавърска степен по руски език и политически науки от Мичиганския университет през 1984 г., а от 1992 до 1994 г. оглавява представителството на Международния републикански институт (IRI) в Москва. През август 2016 г. Генералната прокуратура на Руската федерация призна тази организация за „нележателна“ в страната и тя бе закрита.
Стивън Биган служи в съветите на директорите на няколко организации с нестопанска цел в САЩ, участващи в развитието на руско-американските отношения. Този списък включва US—Russia Foundation и US—Russia Business Council. Няколко години той е вицепрезидент на Ford за връзки с международни правителствени агенции и е член на ръководството на руско-американското съвместно предприятие Ford Sollers.
Преди това Биган прекара 14 години като служител на апарата на американския Конгрес. В администрацията на Джордж У. Буш той е изпълнителен секретар на Съвета за национална сигурност, а по време на неуспешната президентска кампания за републиканците през 2008 г. служи като съветник по международните въпроси на Сара Пейлин, кандидат за поста вицепрезидент на САЩ.
През март 2018 г. във Вашингтон се обсъждаха активно слухове, че именно Стивън Биган може да замени напускащия съветник по национална сигурност на президента Хърбърт Макмастър. Това назначение не се случи, но шест месеца по-късно, в края на август миналата година, държавният секретар на САЩ Майк Помпео подписа указ за назначаване на Биган на поста специален представител за Северна Корея.
Работата на Стивън Биган на този пост не донесе голям успех. Във Вашингтон обаче смятат, че вниманието на ръководителя на Белия дом не е привлечено от дейността на дипломата по организирането на срещи с лидера на Северна Корея, а от предишния му опит като старши мениджър на Ford.
Доналд Тръмп многократно заявява важността на подобряването на търговските отношения между САЩ и Русия и изглежда, че ако Стивън Биган одобри тази тема, тя ще се превърне в основна в отношенията между двете страни.
Сред възможните кандидати за поста на ръководител на дипломатическата мисия в Москва се споменава и името на американския посланик в Германия Ричард Гренел, който се смята за близък приятел на президента Тръмп. Според CNN, позовавайки се на собствени източници, Гренел вече е отказал предложението, заявявайки, че не се интересува от назначението в Москва.