ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Двама високопоставени американски представители ще посетят Сърбия през този месец. Първо, сенатор Рон Джонсън ще пристигне в Белград на 11 септември, а някъде около тази дата се очаква и визитата на зетят на Доналд Тръмп и един от най-доверените му съветници Джаред Къшнър, пише електронното издание на македонския вестник „Вечер“.
Според информацията на изданието, поканата за посещението на Къшнер в Сърбия е отправена от външния министър на страната Ивица Дачич, когато те са се срещнали във Вашингтон в края на юли. Съветникът на американския президент, който е женен за дъщеря му Иванка и се ползва с голямо доверие от държавния глава, е похвалил сърбите като народ и е заявил, че би искал да отиде в Белград. Очаква се скоро визитата да бъде потвърдена официално.
„Вечер“ отбелязва, че това ще бъде второ важно посещение на американски представители в Белград в контекста на усилията на САЩ за ускоряване на процеса за решаване на косовския проблем. В Сърбия вече беше един от най-влиятелните хора във Вашингтон, сенатор Рон Джонсън, който отново ще бъде там на 11 септември.
Както коментира вестникът, разговорите в Белград с президента на Сърбия Александър Вучич може да са от голямо значение, защото Джонсън е председател на Подкомисията за Европа на Комисията за външни работи на американския Сенат и е открит застъпник за възможно най-добри отношения между Белград и Прищина. Освен това сенаторът е близък приятел на помощник-държавния секретар на САЩ за Европа и Евразия Уес Мичъл, който пък е практически изпълнител на най-важните практически задачи, когато става въпрос неформалното американско участие в преговорите около Косово.
Посещението на Къшнър, най-довереният човек на американския президент, може да се смята за знак, че в американската администрация има конфликт около косовския въпрос и Тръмп иска да контролира лично действията по него и в крайна сметка лично да вземе решение. В полза на това твърдение, както отбелязва вестникът, е и неотдавнашният политически прецедент, когато американският посланик в Белград Кайл Скот имаше разговор с косовските власти в Прищина, „за да чуе тяхната политическа позиция“, независимо че САЩ имат друг посланик в Косово – Грег Делауие.
Изданието припомня, че от декември м.г. до юни т.г. Делауие говореше, че Косово не може да бъде разделено, нито могат да бъдат променяни границите, защото това е опасно, но след това той промени позицията си през юли, когато в емисията „Рубикон“ на косовската телевизия коментира, че нищо не е изключено и че „корекцията на границите“ трябва да бъде предмет на преговори, в които ще се включат, колкото е възможно повече косовски субекти.