Трябва ли Костов да върне депозита си в КТБ - коментар на омбудсмана Константин Пенчев пред ПИК
Синдиците имат право да оспорват решенията на квесторите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Неправомерно получилият парите трябва да ги върне, а този, който е разрешил това, носи и наказателна отговорност, защото е злоупотребил със своето служебно положение.“ Това каза пред ПИК националният омбудсман Константин Пенчев след въпрос дали бившият премиер Иван Костов трябва да върне парите на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, ако квесторите са разрешили да му бъде изплатен преференциален депозит в „Корпоративна търговска банка“ (КТБ) неправомерно.
По информация на ПИК Костов е имал преференциален депозит в изпадналата в несъстоятелност КТБ. Въпреки това, с помощта на квесторите, влогът е бил предоговорен и бившият премиер е получил средствата си – над 150 000 лева, макар че това не би следвало да се случва.
Според „Труд“ лихвата по депозита на Иван Костов е била 9,8% - която е немислима за обикновените депозанти дори и в най-добрите времена през последните 15 години.
Константин Пенчев каза пред ПИК още: „По моему не може да се предоговори депозит по време на квесторите, или по време на синдиците, защото има особен надзор. Това е моят коментар, който мисля, че не се различава от този на който и да било юрист.“
Попитахме го дали това уврежда интересите на държавата. „Това, разбира се, уврежда интересите на държавата. Въпросът за преференциалните кредити е още по-страшен, защото става въпрос за кредити с ниски лихви или без обезпечения. Тепърва ще сърбаме попарата на тези“, коментира омбудсманът.
Той добави и следното: „Синдиците могат да оспорят всичко, извършено дори и от квесторите. Влоговете се изплащат въз основата на списъци, изготвени и предоставени само и единствено от квесторите. Ако някой е получил неправомерно държавни пари, се носи и наказателна отговорност от квесторите.“
Константин Пенчев уточни, че не е специалист по банково право и, за да отговори напълно компетентно, следва да се консултира със закона. Освен това той чувал за определени имена само от медиите, така че нямал достоверна информация кой и какви депозити е имал в банката.
Омбудсманът каза, че няма информация квесторите да са получавали права за предоговаряне на преференциални депозити. „Аз не знам БНБ да е давала такива права на квесторите, може и да греша“, заяви Пенчев и добави, че вероятно в крайна сметка всичко ще се решава в съда, което пък щяло да проточи процесите поне за 3-4 години напред.