Турските власти планират отварянето на изоставен град в Северен Кипър
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Турските и северно-кипърски представители се срещнаха вчера в изоставния град Вароша, поразен от войната, за да обсъдят потенциално възстановяване на района след 46 години, съобщава гръцкото издание Kathimerini, цитирано от „Фокус”.
От Анкара определят този ход, като "историческа" възможност да се постигнат туристически и икономическите ползи.
Вароша, южното предградие на Фамагуста, е ограден и изоставенo, след като Турция нахлу в Северен Кипър през 1974 г.
Ограден с ограда, която навлиза дори в морето, бившият курорт е забранен за всеки, освен за турската армия, тъй като 39 000 жители - кипърски гърци са избягали пред напредващите турски войски.
Говорейки във Вароша след обиколката на района, турският вицепрезидент Фуат Октай заяви, че отварянето на Вароша ще има ползи за туризма, икономиката и търговията.
„Поддържането на този райски бряг под суверенитета на турската република Северен Кипър в бездействащо положение е неприемливо от юридическа, политическа или икономическа гледна точка - каза Октай. - Турските и северните кипърски представители продължават инвентаризационните си усилия там. За съжаление това е изоставена зона с рушащи се сгради. Надеждата ни е Вароша да бъде възроден по начин, който ще съживи икономическия, търговския и социалния живот тук”.
Посещението на Октай в региона с турски и северни кипърски представители бележи една от най-конкретните стъпки на двете страни към възстановяването на Вароша.
Остров Кипър е разделен през 1974 г. Кипърските гърци на острова живеят предимно на юг, а кипърските турци на север от войната през 1974 г. Няколко усилия за мир се провалиха и откриването на офшорни въглеводородни ресурси допълнително усложни преговорите.