Турски вестник: С първото разклонение на "Турски поток" всичко е наред, второто носи несигурност
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В статия за турския ежедневник Cumhuriyet, посветена на предстоящото откриване на първото разклонение на газопровода „Турски поток“, който се строи вместо „Южен поток“, Хюсеин Хайатсевър отбелязва, че първият етап на проекта е преминал по план, но все още има несигурност по отношение на второто му разклонение: първоначално то трябваше да се простира от Русия до Гърция, но сега се водят преговори за дублиране с маршрута на изоставения „Южен поток“, т.е. за преминаването му през България.
Държавният глава на Руската федерация Владимир Путин ще посети Истанбул, за да присъства на церемония по повод приключването на изграждането на газопровода „Турски поток" по дъното на Черно море. Съветникът на лидера на Кремъл Юрий Ушаков направи изявление пред руските медии, съгласно което Путин и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган ще вземат участие в събитието, която ще се проведе в Истанбул на 19 ноември.
„Турски поток“ се състои от две разклонения, всяко от които ще пренася по 15,75 милиарда кубически метра газ годишно. Природният газ, пренасян по първото разклонение на газопровода, ще бъде транспортиран директно в Турция, в провинция Къркларели (граничеща с България – бел.р.) Първите доставки са планирани за 2020 г.
Второто разклонение на „Турски поток" предвижда доставки на руски природен газ за европейските държави, но остава неясно какъв ще бъде маршрутът на изграждането му. Проектът за втората нишка на тръбопровода бе изготвен след решението на България да се откаже от строителството на „Южен поток“, който предвиждаше директни доставки на руско гориво за страната. Съгласно плановете, второто разклонение на газопровода трябваше да минава през Гърция.
Но на този етап се обсъжда маршрутът, който предвижда преминаването му през България, а оттам – към Сърбия, Унгария и накрая – Централна Европа. Наскоро министър-председателите на България и Сърбия Бойко Борисов и Ана Бърнабич заявиха своето желание страните да се присъединят към „Турски поток“.
На свой ред унгарският външен министър Петер Сиярто подчерта, че Европейският съюз не трябва да възпрепятства страните от Централна Европа да получават газ по „Турски поток“.