BG EN

Турция откри газови залежи в непосредствена близост до България

ГОРЕЩО
Балкани

Турция откри газови залежи в непосредствена близост до България

24318
на 17.05.2025
Турция откри газови залежи в непосредствена близост до България
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Турция откри в Черно море газово находище със запаси от 75 милиарда кубически метра, съобщи днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от турските медии.

препоръчано

Находището, чиято стойност се определя на около 30 милиарда долара, е открито в сондажа "Гьоктепе-3", близо до изключителната икономическа зона на България, пише информационният сайт "Тюркие тудей".

С това находище ще задоволим нуждите от природен газ на домакинствата в Турция за 3,5 години, каза Ердоган по време на събитие в Истанбул.

Той уточни, че работата по сондажа е започнала на 27 март и е приключила вчера, информира Анадолската агенция.

Дневният добив на газ на Турция от нейното водещо находище Сакария в Черно море достигна около 9,5 милиона кубически метра. Страната засилва енергийните си амбиции както на вътрешния пазар, така и в чужбина, отбелязва Ройтерс.

Турция задоволява над 90 на сто от енергийните си нужди чрез внос. Анкара се стреми да намали разходите си за импорт и да повиши сигурността на доставките, като разработва вътрешни ресурси и разширява международните партньорства в проучването на петрол и газ.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата юнска събота: Сексът е важен за Телеца и за жените Овни и Рак, Скорпионът и Рибите търсят ново начало САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата юнска събота: Сексът е важен за Телеца и за жените Овни и Рак, Скорпионът и Рибите търсят ново начало
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с прогноза пред ПИК TV: Леко захлаждане и тропични нощи, но лятото си остава топло Проф. Георги Рачев с прогноза пред ПИК TV: Леко захлаждане и тропични нощи, но лятото си остава топло
ново
Днес: 73
горещо
hot
най-четени новини в момента