ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
До 2023 г. новоотпуснатите пенсии ще бъдат изчислявани по две формули - и по новата, и по старата, като на възрастните ще бъде отпускана по-благоприятната сума. При първата се зачита само стажът след 2000 г., а при втората се включва този преди 2000 г. и 3-те „златни години“. Полицаи, военни, инвалиди и учители щели да вземат по-високи пари за старини, ако се откажат да се пенсионират по стария ред, според който се взимат 3-те „златни години“, става ясно от анализ на НОИ. Едва за 21 на сто от служителите под пагон по-изгодна ще е старата формула.
Според изчисленията на осигурителния институт най-облагодетелствани от новата формула щели да бъдат учителите. Причината - през последните години възнагражденията им растат постоянно. Така прогнозата е, че при 87 на сто от педагозите парите за старини ще са по-високи, изчислени само според доходите им след 2000 година.
Сметките показват още, че при 66 на сто от хората с инвалидни пенсии използването на новата формула щяло да доведе до по-благоприятен размер.
На обратната страна са миньорите, които са взимали заплати далеч над средната преди 2000 г. За тях е по-изгодно да използват „трите златни години“ при пенсиониране. Така те ще могат да използват годините, в които доходите им са били най-високи спрямо средните възнаграждения за страната. Старите правила щели да бъдат благоприятни и за служители в тежката промишленост и енергетиката.
Разлика при изчисляването на пенсията по новата и по старата методика при тези, които са се осигурявали на максималния или на минималния осигурителен доход, няма да има, става ясно още от анализа.
До двойното пресмятане, което ще струва тази година на НОИ 13,7 млн. лв., се стигна няколко месеца след като бяха премахнати „трите златни години“. Причината за 4-годишния гратисен период бяха очаквания за ощетени бъдещи пенсионери.