Важна е локацията, а и уменията на продавача да „играе” с кантара
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Летният туристически сезон вече настъпва, а заедно с него и очакванията за повече постъпления от типичните бизнеси, съобщи „Черноморски фар”. През лятото обикновено отварят повече кръчми, особено край ивицата, магазини за дрехи, за плажни пособия, очила и всякакви други варианти на търговия.
Има обаче един типично летен бизнес. Става въпрос за продажбата на слодолед. Този асортимент се предлага в магазините и през другите сезони, но на сергия е само от май до септември. Има и други форми. Модерни станаха витрините с по-луксозни сладоледи. Те са по-скъпи, а и самата инвестиция е по-сериозна. Една витрина струва около 4000 лева, а вътре е необходимо и минимално обзавеждане Освен това харчи и повече пари за ток. Средно 400-500 лева на месец.
В Бургас на сезон една добре разработена сергия може да достигне печалба до 20-25 хиляди лева, като се приспаднат разходите. В Слънчев бряг и Несебър обаче сумата достига до 50 хиляди лева.
Това важи за обектите, които са на много добри локации и генерират сериозни обороти. В курорта има сергии, които продават над 100 килограма сладолед на ден. Има и по-високи стойности, но това е само в определени дни. Много е важно и каква е температурата на въздуха. Продажбите са в пряка връзка с жегата. Колкото е по-горещо, толкова и оборотите скачат. Южното Черноморие е регионът, който генерира най-големи продажби в цялата страна през лятото.
Тук сладоледеният бизнес има най-голям пазарен дял, в сравнение с останалите части на страната, дори и районът на Варна. Това си има и своето обяснение. Тук се намира най-големият курорт на страната - Слънчев бряг, тук са и популярни туристически дестинации като Насебър, Созопол и Поморие. Тук е областният център Бургас.
Публична тайна е, че много пари се правят и от кантара. Залагат се малко сгрешени параметри на везните и така на 1 килограм продаден сладолед се спестяват примерно до 100 грама. Това прави грубо около 2 лева на килограм горница. Ако продадеш днес обаче 50 килограма - печелиш 100 лева отгоре. И това е масова практика. Самите продадени обеми варират в много големи граници и стойности.