Ужасът на родните псевдоеколози или защо Зеления октопод не обича слама
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През лятото имаше доста спорове около намеренията на някои ТЕЦ-ове да използват биомаса при производство на топлинна и електрическа енергия. От тв репортажите ставаше ясно, че всъщност става дума основно за слама. Понеже звучеше малко наивно, проверихме как стои въпросът с биомасата и така да се каже „сламата“ по света.
Сламата се оказа една от най-добрите суровини за биомаса и в световната практика, особено ако е от някои специфични тревисти растения. Така по света отдавна се прави ток от слама. Нещо повече - над 11 процента от енергията по света се добива чрез оползотворяването на същата тази биомаса.
И тук започват интересните въпроси към нашите псевдозелени.
Това гориво е сериозно залегнало във всички европейски програми за опазване на околната среда. Точния израз, на който попаднахме в редица европейските документи, е буквално, че биомасата се разглежда като един от сигурните и значими възобновяеми източници за производство на електроенергия и топлинна енергия за централно отопление.
Ръстът на биомасата като заместител на изкопаемите горива непрекъснато се увеличава заради огромния брой на потенциалните източници. Нещо повече - според Международна агенция за възобновяеми източници (ИРЕНА от International Renewable Energy Agency (IRENA), биомасата е ВЕИ - тоест възобновяем енергиен източник...
Биомасата е ВЕИ, а ВЕИ-тата са Библията на родните екокомунисти...
Сега е ясно какво ги притеснява. Още повече, че въпросната организация ИРЕНА е нещо като Светия синод за всички зелени по света. Защо нашенските зелени, изпадат в климатична „ерес“?
Защо едни ВЕИ-та им харесват повече от другото ВЕИ.
Отговорите са свързани със зеления цвят, но не на растенията, а на едни банкноти - да не би защото едни притежатели на ВЕИ-та от един известен кръжец известен като Зеления октопод , не искат и другите да се опитват да правят „зелена“ енергия?!
И за десерт на нашите доморасли екокоактивисти може да се сервира, не слама, а още един европейски цитат: „Биомасата е важен енергиен източник в рамките на глобалната стратегия за независимост от фосилните горива, насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници, повишаване на енергийната ефективност в бита и индустрията и постигане на нисковъглеродна икономика“. Да им е честито и сладко, покрай сламата Зеленият Октопод е изкарал и за скариди. От големите с „капитални“ размери.