УЖАС БЕЗ КРАЙ! Жертвите на разрушителните земетресения в Турция и Сирия надхвърлиха 8100 души
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Расте броят на загиналите след опустошителните земетресения в понеделник в районите между Турция и Сирия. По официални данни те вече са над 8 100 души. Пострадалите са десетки хиляди.
Мащабни операции по издирване на оцелели са в ход в Турция и Сирия след бедствието в началото на седмицата.
Броят на загиналите в Турция нарасна на близо 5900 души, съобщи вицепрезидентът Фуат Октай. По думите му повече от 34 000 са ранени. Десетки хиляди са без дом. Над 5700 сгради са се срутили в резултат на трусовете от 7,8 и 7,5 по Рихтер. Спасени са около 8 хиляди души.
Изключително тежка е ситуацията в Кахраманмараш, Пазарджък и Хатай, с много сринати сгради от трусовете. Няма ток и вода. Асфалтът по пътищата е напукан и нагънат след трусовете. Само техника и линейки се движат по магистралата между Адана и Газиантеп. Още в първия ден започна кампания по даряване на кръв за пострадалите.
В съседна Сирия са загинали 2270 души, сочат информации от министерството на здравеопазването и на организацията "Белите каски", които предоставят данни съответно за контролираните от правителството и от опозицията райони.
Местните власти в Алепо съобщиха, че сирийските спасители са открили 92-ма оцелели за един ден под срутените сгради и всички имат нужда от медицинска помощ.
Много хора не смеят да се върнат в домовете си, макар те да устояли на бедствието. Би Би Си обобщава избора на оцелелите – между опасността и вкъщи и измръзването навън.
Създадени са над 120 центъра за временно настаняване, тъй като много жители на града, особено в старата му част, са останали без дом в резултат на бедствието. Трусовете са повредили повече от 3000 сгради.
Двама наши сънародници се издирват след бедствието. Първоначално беше съобщено за българин с двойно гражданство, изчезнал в град Искендерун. Вторият сигнал, подаден до външното ни министерство, е за българин, който по време на труса се е намирал в Антакия.
В спасителните операции участват 12 хиляди турски спасители и 9 хиляди войници.
Помощ дойде и от 70 държави, включително от България.