ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Над 13 000 литра кръв се бракуват всяка година заради съмнения в дарителя и качеството на живителната течност. Това показват отчетите на Националния център по трансфузионна хематология, съобщи "Телеграф".
В това число влизат не само болни доброволци, чиято дарена кръв не може да бъде преливана, но също и такива, които например са колабирали по време на "източването". След скандалния случай в Русе, при който на пациент бе прелята дарена кръв, заразена с малария,обаче центровете още повече са затегнали контрола.
"В момента дори се връщат повече от нормалното дарители. През последните дни доброволци не са били приемани с мотива,че хемоглобинът им бил малко над изискуемата долна граница или че човек е кихнал и има риск да започне да се разболява", разкри Стефка Попова- председателят на Българската организация за доброволна кръводаряване.
"Явно е,че случаят в Русе е частен. Става въпрос за недоглеждане и по никакъв начин не трябва да поставя сянка върху безопасността на кръводаряването и кръвопреливането. Реални медицински основания за паника няма", категорично заяви главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
По думите му въвеждането на изследване на кръвта за малария не е основателно, тъй като рискът от това заболяване в България е нисък. "Да изследваме всяка донорска кръв, при положение,че имаме по 5 до 8 случая годишно, е излишно. Трябва да се следва схемата при съмнение, когато се взема кръв от чужденци", каза д-р Кунчев. Той не отрича,че списъкът със заболяванията, за които се изследва дарената кръв може да бъде обсъден и допълнен.