BG EN

Узурпира ли Георги Бенковски правомощията на главния апостол на Априлската епопея Панайот Волов?

Книги

Узурпира ли Георги Бенковски правомощията на главния апостол на Априлската епопея Панайот Волов?

49310
на 01.05.2018
Узурпира ли Георги Бенковски правомощията на главния апостол на Априлската епопея Панайот Волов?
Автор:   ПИК

Книгата "101 мита от българската история" отваря очите ни за истината за миналото ни

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Днес, когато честваме 142-годишнината от Априлското въстание, много въпроси, свързани с величавата и трагична епопея, остават спорни. Все още например битува митът, че Георги Бенковски е узурпирал правомощията на главния апостол на Пловдивския (Панагюрския) революционен окръг Панайот Волов. Предводителят на Хвърковата чета оживява пръв в представите ни, когато си мислим за въстанието, а Волов остава в сянка. Кой от двамата е имал водеща роля и функции и какви са заслугите на всеки от тях? Това е един от един въпросите, които обяснява и развенчава в изключително задълбочения, сериозен и увлекателен историографски труд "101 мита от българската история" историкът Веселин Игнатов. Ето някои от аргументите му, които изясняват въпроса и отдават значимото на всеки от двамата големи водачи на революционното дело:

препоръчано

"Волов е определен за главен апостол от Гюргевския комитет, а Бенковски за негов помощник. В хода на подготовката на Априлското въстание двамата разгръщат трескава организаторска дейност. Сред част от съвременниците се създава впечатление, че динамичният Бенковски е ръководната фигура. Захарий Стоянов дори влага в устата на Волов признание, че доброволно му отстъпва апостолството, защото го счита за по-достоен от себе си. С течение на времето се утвърждава, че определеният за помощник функционер превъзхожда главния апостол и узурпира правомощията му, а суперлативите за него кулминират в атестирането му за водач и ръководител на Априлското въстание изобщо.

Основанията за тезата, че Бенковски се налага като върховен организатор, лидер и вожд на въстанието в ІV революционен окръг, се откриват изключително в източници, произхождащи от ареала на най-активната негова дейност – Панагюрище и Панагюрско. Това е обяснимо, понеже хората, сред които той се изявява, не могат да изведат другиго на преден план. По същия начин мемоаристите от Клисура открояват Волов, когото наричат войвода и председател на тамошния военен съвет, Никола Караджов и останалите местни предводители; копривщенци изтъкват Тодор Каблешков и Найден Попстоянов; перущинци – Петър Бонев; брациговци – Васил Петлешков; Гене Телийски е обявяван за председател на временно правителство, Отон Иванов – за изпратен от Русия войвода, докато Бенковски си остава „втория апостол”.

До голяма степен в това направление въздействат и „Записки по българските въстания” на Захари Стоянов, където образът на помощник-апостола е представен с неподправено, почти идолопоклонническо възхищение: „аз – признава авторът – бях омаян от Георгя Бенковски”. Достатъчно е обаче трудът му да бъде прелистен, за да се установи, че въпреки крайния субективизъм на преценките и на твърденията, там не се откриват доказателства за йерархическо първенство на неговия фаворит сред дейците от ІV революционен окръг.

След като отбелязва, че Бенковски узурпира „правдините на главния апостол”, Захари Стоянов веднага уточнява – „в много случаи Волов го обуздаваше”. Подготовката на Оборище за народното събрание се извършва под непосредствените разпореждания на главния апостол: „В разстояние на три деня, откогато се бяха събрали представителите – маркира летописецът, – Волов се беше разпоредил да запази редът и тишината”. Той устройва тайна полиция и поща, организира охраната на местността; движението се извършва само чрез „особени билети” с неговия печат и подпис.

Волов открива и самото събрание на Оборище. Волов пръв поема „кървавото писмо” от Копривщица, защото куриерът е инструктиран да го връчи нему в качеството на главен апостол. Той фактически обявява и самото въстание в Панагюрище с изстрелите от своя „Уинчестър”. В тази връзка можем да изброяваме още...

В сравнение с всичките други главни апостоли Волов е най-мобилният и най-кратковременно пребиваващият в центъра на своя революционен окръг ръководител. Той, по думите на Симеон Янев, е „пропътувалият най-много километри апостол, водачът на най-многото сражения в цялото въстание”. Тази му деятелност остава в полусянка, защото не е ефектна като атракциите на неговия помощник. Ала тя е ефикасна: „Известно е – изтъква Йоно Митев, – че селищата, в които цялостната подготовка на въстанието се водела от Панайот Волов и Тодор Каблешков, въстанието взело най-големи размери”. Уви, там няма летописец от мащаба на Захари Стоянов!

„Никога, нито веднъж, нито за миг в никакъв жест – пише за Волов  С. Янев – себедоволството не засенчва лицето му; той се явява навсякъде, за да не бъде всичко никъде. Наистина трудната и категорична формула на Левски няма след него нито един друг ратник в движението, който да я следва така идеално"!

Казаното за Волов не цели обезценяване на делата и приноса на Бенковски. То е повик за по-обективно разглеждане на стореното от главния апостол на ІV революционен окръг и от неговия пръв помощник.

Дето Бенковски участва в организирането и провеждането на Априлското въстание в ІV революционен окръг като помощник-апостол, ни най-малко не накърнява стойността на извършеното от него през 1876 г. Напротив, то показва, че въпреки холеричния си темперамент и динамичен поведенчески стереотип той е човек с морал и принципи, който докрай остава дисциплиниран спрямо предначертанията на Гюргевския комитет за субординация в името на общонационалното дело."

В книгата "101 мита от българската история" ще откриете още редица очерци, които с  факти и доказателства, почерпени от множество исторически трудове и документи, ни посочват истината относно отдавна битудащите в колективната ни памет погрешни представи. Много от тях са свързани с Априлското въстание и неговите апостоли. Ще отриете любопитните истории, посветени на Левски, Ботев, Атанас Узунов, Хаджи Димитър, Филип Тотю, Ангел Кънчев и много други имена, свързани с подготовката и разгръщането на героичната саможертва пред олтара на българското освобождение. Повече за някои от героите ни, ще откриете и в книгите на Веселин Игнатов "Васил Левски факти и фикции", "Разстрелът на Христо Ботйов" и "Стефан Стамболов - революционер без революция". Всички те са на пазара с логото на издателство "Милениум".

Можете да ги поръчате на тел.: 02/879 40 06, на email: [email protected] или през сайта www.milleniumbg.eu. При заявка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената. Можете да си ги купите в книжарниците, както и на столичните адреси: бул. "Княгиня Мария Луиза" 92 и ул. "Николай В. Гогол" 24 (входът е от ул. "Янтра").

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 8
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК