ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В НАТО са уверени в необходимостта от увеличение на военноморските сили на страните-членки в Арктика. Разбира се, това бива оправдано със „засилването на руското присъствие в Крайния Север“. Но в действителност ситуацията е точно обратната – в последните години Русия прави всичко възможно, за да се противопостави на смъртоносния удар, който Западът е способен да нанесе от север, коментират в редакцията на руския вестник „Взгляд“, цитиран от Фокус.
В Алианса обаче отново са обезпокоени от проблема със засилването на военноморския си потенциал в Арктика. „НАТО трябва да реагира на това и моли нашите съюзници,на фона на засилването на руското присъствие в Северния Атлантик и в Крайния Север, да увеличат броя на своите подводници и военни кораби“, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Преди него обаче „арктическият проблем“ разтревожи и САЩ, които в последно време отново се замислят за необходимостта от увеличаване на военния потенциал в региона в противовес на Москва.
В Арктика военна активност проявяват четири държави от НАТО. Основната част от въоръжените сили на Канада е дислоцирана в южната част на страната, на север има военна база, а също и специална арктическа тренировъчна база в Резолют. Освен това канадците патрулират в Арктическия регион с помощта на самолетите CP-140, 15 бойни кораба и четири подводници. На тяхно разположение са и няколко ледохода на бреговата охрана.
Дания наблюдава пространството над Гренландия с помощта на патрулни самолети и изтребители F-16. Разполагат също с четири фрегати и три корвета „Кнуд Расмусен“.
Норвегия също патрулира с F-16, които в последно време започна да заменя с F-35. Осло следи региона и с пет фрегати тип „Нансен“ и шест подводници „Ула“. Скандинавското кралство може да се похвали и с единствения в света боен ледоразбивач – „Свалбард“, макар той да разполага единствено с 57-милиметрово оръдие.
Най-голям потенциал в региона обаче имат САЩ. Те имат две военновъздушни бази и две бригади сухопътни войски в Аляска, радиолокационна система на територията на Гренландия. Освен това американците разполагат с няколко десетки ядрени подводници и няколко фрегати „Легенда“. Проблем обаче има с ледоразбивачите – на разположение са само три, от които два са в движение. При това нито един от тях не е ядрен, подчертават от редакцията.