ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Част от недоволстващите земеделците ще започнат от вторник ефективни протести. Очаква се 80 точки в цялата страна да бъдат блокирани от тежка техника, предаде Националната телевизия.
Част от аграрния сектор не е съгласен с параметрите, предложени в неделя от правителството.
На срещата премиерът Денков обяви, че държавата ще подпомогне финансово само зърнопроизводителите, които могат да докажат, че стопанствата им са били на загуба за 2023 г.
Подпомагането ще стане чрез подаване на декларации в Националната агенция за приходите до края на февруари.
Денков също така обяви, че заради планираните протести той е отменил работното си посещение в САЩ.
По-рано в понеделник пък представители на над 20 земеделски организации се събраха пред Министерство на земеделието и храните, искайки оставката на министър Кирил Вътев. Протестът е в отговор на сериозните предизвикателства в селското стопанство през последните месеци.
"Приехме назначаването на господин Вътев за комплимент към нас, че се дава възможност на човек, който отвътре познава проблемите. Това обаче ни натовари и с огромни очаквания, че той ще навлезе навътре в проблематиката и ще започне разрешаването на проблемите", каза Венцислав Върбанов, бивш министър на земеделието и настоящ председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).
В протеста се "включи" и телето Киро, което е едва на 7 дена. Земеделците запалиха слама пред министерството и я изгасиха с мляко.
Протестиращите бяха поканени от министъра на разговор, но отказаха да се отзоват.
Малко по-късно от земеделското министерство съобщиха, че министър Кирил Вътев и екипът му са приели на среща представители на браншови организации, които протестираха пред МЗХ.
Министър Вътев заяви, че е отворен за диалог с тях и затова ги приема да обсъдят исканията им по протестната декларация. От своя страна от бранша отказаха провеждането на конструктивен диалог, заявяват от агроведомството.