ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Учените от БАН не са съгласни с предвидена субсидия за Академията за 2016 г. В свое обръщение, прието единодушно от Общото събрание на БАН, категорично се настоява за „минимални средства, които да позволят съществуване на БАН като национален научен център на цивилизована страна”.
Обръщението е адресирано до премиера Бойко Борисов, председателя на НС Цецка Цачева, министъра на образованието Тодор Танев и председателя на ресорната комисия в НС Милена Дамянова.
В него се изразява недоумение от предвиденото минимално нарастване на субсидията за догодина в сравнение с 2015 г. с 440 100 лв., което „е за сметка на увеличението на членския внос на България в ЕВРОМЕТСАТ, като не се отчитат реалностите, свързани с ръста на минималната работна заплата и необходимите разходи за създаване на нормални условия за труд в БАН”.
Учените искат да работят „ без принудително излизане в неплатени отпуски, без работа в неотоплени помещения и без по-нататъшно намаляване на научния персонал, водещо до съществени различия от европейските стандарти”. Учените настояват бюджетната субсидия на БАН за 2016 г. да бъде в размер на минимум 97 287 000 лв.
Те аргументират искането си с нарастването на минималната работна заплата на 420 лв. от 2016г. Повишаването на минималните заплати налага и увеличаване на заплатите на учените и специалистите с висше образование в БАН. В противен случай се получава уравниловка между персонала с ниска квалификация и учените – доценти и други учени с научна степен “доктор”. Тези разходи са в размер на 12 млн. лв., се посочва в обръщението.
В допълнение към тези средства, Общото събрание на БАН подкрепя предложението на председателя на БАН проф. Никола Малиновски за допълнителни 12 млн. лв. за съфинансиране на спечелени проекти с финансиране от Европейския съюз и по оперативни програми, мостово (оборотно) финансиране, възстановяване на членството на България в международни организации, а също и за поддръжка и възстановяване на научната инфраструктура.
Съществуващият дефицит е сериозна пречка за качествено и срочно обучение на докторанти – млади научни кадри, които са така необходими за развитието на страната. Пълното отсъствие на финансиране на изследванията през последните години чрез Фонд “Научни изследвания” налага насочването на минимални средства към определени научни направления с особена важност за развитието на страната. „Общото събрание на БАН си дава сметка, че финансовият ресурс на страната е ограничен. Поради това ние не представяме искане на годишна бюджетна субсидия от 170 млн. лв., което би ни изравнило с равнището на издръжката на държавните висши училища”, подчертават представителите Академията.
Същевременно, ние настояваме за започване на дискусия за държавната политика в областта на науката, съответстваща на положението на България като член на ЕС, както и за преразглеждане на бюджетните прогнози за следващите години, настояват учените.