BG EN

Учени откриха, че мъжките и женските мишки възприемат болката различно

ШАРЕН СВЯТ

Учени откриха, че мъжките и женските мишки възприемат болката различно

7708
на 01.07.2015
Учени откриха, че мъжките и женските мишки възприемат болката различно
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Ново изследване предполага, че е възможно жените и мъжете да усещат болката различно, пише The Verge. Проучването, публикувано в журнала Nature Neuroscience, е установило, че нервната система изпраща сигнали за болка по различен начин при мъжки и при женски мишки. Ако такава разлика бъде открита и при хората, това може да доведе до създаване на по-ефективно лечение за хронична болка. Хроничната болка засяга над 100 милиона души само в САЩ, което е повече от броя на хората, страдащи общо от сърдечни болести, рак и диабет. Според данни на американската Агенция за храните и лекарствата хронична болка се наблюдава по-често при жените.

препоръчано


Изследователите са насочили вниманието си върху вид имунни клетки, наричани микроглия, които се намират в мозъка и гръбначния стълб. Известно е, че тези клетки имат връзка със силата на болката, обяснява Джефри Могил от Университетата Макгил, който е един от авторите на проекта. Екипът е използвал мишки, които страдат от свръхчувствителност към болка. Животните са получили медикаменти, насочени към микроглиалните клетки в гръбначния стълб. Оказало сене, че само мъжките мишки реагират на лекарствата, а женските продължават да имат свръхчувствителност към болка.

Това означава, че микроглиалните клетки нямат връзка с усещането на болка при женските мишки. “Това откритие може да бъде изключително важно, възможно е то да обясни съществуващите разлики в чувствителността и продължителността на болката при жените и мъжете”, изтъква Джеймс МакРобъртс от Калифорнийския университет в Лос Анжелис, който не е участвал в проучването.

Той смята, че изследването трябва да разшири обхвата си, включвайки тестове върху плъхове, кучета, маймуни и в крайна сметка хора.
Как обаче изпитват болка женските мишки, щом микроглиалните клетки не изпълняват тази роля? Екипът на Могил е предположил, че в предаването на сигнала за болка участват друг вид имунни клетки - Т-клетките. За да тестват идеята, учените са отстранили Т-клетките на женски мишки и са установили, че женските животни се адаптират и започват да използват микроглиалните клетки. След връщане на Т-клетките, мишките са спрели да използват микроглиалните. Все още не е ясно обаче каква точно е функцията на Т-клетките в усещането за болка при женските мишки.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена във втория ден на Коледа САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена във втория ден на Коледа
ПИК TV x
ХИТОВЕТЕ НА ПИК ПРЕЗ 2024: Делян Пеевски в словесен екшън с Костадинов и Петков и едно изненадващо посрещане в Бабяк (ВИДЕО) ХИТОВЕТЕ НА ПИК ПРЕЗ 2024: Делян Пеевски в словесен екшън с Костадинов и Петков и едно изненадващо посрещане в Бабяк (ВИДЕО)
ново
Днес: 39
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК