BG EN

Учени от БАН за замърсяването в Черно море: Големите проблеми са там, където няма пречиствателни станции

Региони

Учени от БАН за замърсяването в Черно море: Големите проблеми са там, където няма пречиствателни станции

11768
на 28.06.2020
Учени от БАН за замърсяването в Черно море: Големите проблеми са там, където няма пречиствателни станции
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Учени от Българската академия на науките изследват състоянието на морската среда по крайбрежието на Черно море, биоразнообразието и популацията на морските организми. Със специални уреди те мерят параметрите на водата, сред тях – солеността ѝ, температурата, съдържанието на хлорофил и кислород. След това сравняват данните с тези от предишните години. Това разказа пред БТВ д-р Димитър Беров, океанолог към Академията.

препоръчано

 „Ако има заустване на замърсени води, ще го видим в повишената концентрация на амонии и нитрати – разясни доктор Беров. - До 2015 г., когато нямаше пречиствателна станция, отпадните води се изсипваха в залива до пристанището. И до „Златна рибка“ беше една зона, която беше силно замърсена“.

Наблюденията на учените са, че последно време запасите на риба значително намаляват.

 „Балансът е рационална експлоатация. Риболовните групи правят оценка на тези промишлени видове риба. На базата на тези референтни стойности има оценки, които трябва да се спазват“, разказва ихтиологът д-р Йоана Георгиева.

През 80-те години на миналия век е регистрирано сериозно замърсяване на крайбрежието ни най-вече от индустрията и градовете, както и от големите реки, които се вливат в Черно море, като например Дунав, сочат специалистите.

 „Разбира се, през лятото има цъфтеж на фитопланктона и водата е по-мътна, но това е по-скоро, че Черно море е много продуктивно море. То е богато на хранителни вещества и когато водата се стопля, започва един бурен растеж на водорасли, цъфтеж на планктони и това създава впечатление, че морето е мръсно. Да, има локални проблеми там, където няма пречиствателни станции“, обяснява д-р Беров.

Според океанолозите Егейско и Черно море са две несравними екосистеми.

 „Всъщност Черно море е наситено с живи организми и с продукти от техния жизнен цикъл. И това, което ние виждаме като замърсяване, всъщност не е замърсяване. Това са живи организми. Микроскопични организми – мъртви водорасли и вещества, които те изхвърлят във водата и всъщност това остава усещането за замърсяване. Сравнявайки го с Егейско море, то е класифицирано като олиготрофно море. Море с ниско съдържание на хранителни вещества. Там просто няма как да се развият тези организми. Тоест, ако трябва да сме коректни, тое една пустиня, докато Черно море е много продуктивно“, пояснява д-р Беров.

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за единайстия ден на януари: Телецът да не пътува, Везните да избягват кавгите, Скорпионът да не взима важни решения, а Стрелецът да не е скъперник САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за единайстия ден на януари: Телецът да не пътува, Везните да избягват кавгите, Скорпионът да не взима важни решения, а Стрелецът да не е скъперник
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV! Да очакваме ли голяма изненада и снежен апокалипсис от времето в средата на януари (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV! Да очакваме ли голяма изненада и снежен апокалипсис от времето в средата на януари (ВИДЕО)
ново
Днес: 42
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК