ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изследователи от Харвардския университет успешно са присадили гени от вълнест мамут в живи клетки от азиатски слон, който е най-близкият му останал родственик, пише Discovery News.
Генният инженер Джордж Чърч е използвал ДНК проби на вълнест мамут от арктическия пермски лед, за да копира 14 мамутски гена. „Приоритет бяха гените, свързани с устойчивостта на ниски температури, каквито са окосмяването, размера на ушите, подкожната мазнина и особено хемоглобина“, казва Чърч.
След това учените са използвали метод на копиране и вмъкване на ДНК, за да присадят гените в клетки на азиатски слон. Резултатът е блюдо на Петри ( вид лабораторен съд) с клетки от слон, които функционират нормално с мамутски гени. Така гените от мамут функционират за пръв път от времето на измирането на вида преди около 4000 години.
В дългосрочен план Чърч и екипът му се надяват да създадат слонско-мамутски ембриони, отгледани в изкуствени утроби, а след това да отгледат и хибридни слонове, които да издържат на студен климат.
В още по-далечно бъдеще тези хибридни слонове биха могли да се интегрират в дивата природа, а изследователите да се опитат да върнат към живот и самия вълнест мамут.