BG EN

Учени с изненадващо заключение: Измирането на динозаврите било случайно

ШАРЕН СВЯТ

Учени с изненадващо заключение: Измирането на динозаврите било случайно

8340
на 12.11.2017
Учени с изненадващо заключение: Измирането на динозаврите било случайно
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Японски учени стигнаха до заключението, че изчезването на динозаврите от лицето на нашата планета е станало случайно, съобщи Лента, цитирана от БТА.

препоръчано

Резултатите от изследването им сочат, че след като астероид се блъснал в богат на природни изкопаеми район на Земята, са били изхвърлени въглеводороди в атмосферата и глобалните климатични промени са се усилили.

Динозаврите са измрели преди около 66 милиона години най-вероятно в резултат на падането на астероид с диаметър 9 км. Небесното тяло паднало на днешната територия на Мексико и това довело до образуването на кратера Чиксулуб, чийто диаметър е около 180 км. За масовото изчезване на гигантските влечуги допринесло глобално застудяване, предизвикано от попадането на голямо количество прах и сажди в атмосферата.

С помощта на компютърно моделиране учените изяснили, че до измиране на динозаврите е можело да се стигне единствено ако в атмосферата са изхвърлени 230-2300 тераграма сажди. Необходимото за целта количество полезни изкопаеми било характерно за едва 13 процента от земната повърхност.

Резултатите от изследването са публикувани в Scientific Reports.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Парламентът безпроблемно събра кворума от раз. Депутатите удължиха работното си време, закриха окончателно КПК и порязаха ППДБ да демагогстват по любимата им тема за главния прокурор (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Парламентът безпроблемно събра кворума от раз. Депутатите удължиха работното си време, закриха окончателно КПК и порязаха ППДБ да демагогстват по любимата им тема за главния прокурор (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 67
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК