Местните наричали ските „двуметрови дъски”, устройвали състезания с 8-местни шейни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На 17 декември Боровец ще открие новия сезон с тържества по повод своята 120 годишнина. Той е първият планински курорт в България и на Балканския полуостров. До средата на 20. век носи името Чамкория. Началото е поставено през 1896 г., когато цар Фердинанд започва строежа на ловната си хижа „Царска Бистрица”. Така мястото става любимо за отдих на царското семейство. Примерът му е последван от много заможни семейства от столицата, които построяват вили. Сред тях са предприемачи, банкери, офицери. През 1928 г. вилите са вече 74. Малко известен факт е, че през 1889 г. цар Фердинанд е инициатор на първото организирано изкачване на връх Мусала с експедиция от 25 човека. Смята се, че името на Балканския първенец идва от Мус Аллах – „близо до Бога”. Днес той е един от 100-те национални туристически обекта. Дълго време Боровец е място за летен отдих, но постепенно притежателите на вили започват да го посещават и през зимата. Интересът толкова нараства, че през 1903 г. е пусната първата редовна автобусна линия София-Самоков-Чамкория. Но едва през 30-те години на 20. век, с навлизането у нас на ските, на курорта започва да се гледа и като на място за зимен отдих и спорт.
През 1913 г. сп. „Млад турист“ пише, че на запад при зимни излети се ползват „двуметрови дъски“, а български студенти, следващи в алпийските страни в този период, донасят по чифт ски. В това време самоковци се забавляват, като от Сборната рота (до днешния хотел „Олимп”) до града се устройват състезания с дву-, три- и дори осем местни шейни – най-различни модели местно производство.
В ловните дворци „Царска Бистрица“ и „Ситняково“ като инженери, метеоролози, ботаници работят и чужденци. Те донасят със себе си ски, които ползват за задачите си в околността. Семейството на един от тях – Михаил Кръшняк – се установява в Самоков след 1919 г. Михаил Кръшняк-младши демонстрира на съучениците си спускания със ски от Ридо и Пашаница. Известен брой колежани от Американския колеж също са притежавали ски и са „заразили” по-будните и спортни натури от младите самоковци. Но как да се снабдят със ски? Отговорът е „Направи си сам”! Смятали са, че изработката на чифт ски е лесна работа и много самоковци дърводелци са опитвали. В резултат на това саморъчно производство са постигнати чудновати модели, дори са използвани „дъги от бъчви” за децата. Едва по-късно в града започва производството на истински ски, носещи марката „Славеевки“.
Цялата статия и още интересни четива вижте само на RETRO.BG!