0
22.09.2019
0
8880

Себастиан Фетел се възползва от отборната стратегия на Ферари и спечели за първи път през 2019-а година във Формула 1. Германският пилот на италианския конструктор финишира начело в старта от 15-ия кръг на световния шампионат по автомобилизъм - за "Голямата награда на Сингапур", изпреварвайки с 2.641 секунди съотборника си Шарл Льоклер, който беше в серия от две поредни победи преди днешното състезание. Макс Ферстапен довърши подиума за Ред Бул, а пилотите на Мерцедес останаха зад него.

Льоклер защити репутацията си на най-бързия пилот през този уикенд с отличен старт, а зад него се наредиха шампионите Хамилтън и Фетел. Ферстапен и Ботас също задържаха позициите си в топ 5, докато пред тях германецът притискаше британския си съперник от Мерцедес с привидно по-добре приспособения болид за "Яс Марина". Хамилтън удържа атаките на Фетел, загря гумите и след третата обиколка започна дългата гонитба с Льоклер. Световният шампион направи няколко поредни най-добри обиколки и в петата се доближи на 0.6 секунди от лидера, но болидът на Ферари се откъсваше на абсолютно всяка права в Сингапур. В интересен момент от 15-та обиколка камерата улови автомобилите от първо до 13-о място в един кадър на старт-финалната права, а хаосът зад Льоклер принуди отбора на Ферари да му сигнализира да увеличи темпото. Той го направи и записа най-добра лична обиколка в 17-та, което се отрази в 1.8 секунди преднина срещу преследвача Хамилтън.

Зад тях, Ферстапен сигнализира за липса на сцепление в 20-та обиколка, което само потвърди очакванията, че гумите от старта няма да издържат повече от 1/3 от състезанието. Реакцията беше моментална. Холандецът влезе в бокса, а изненадата остана на друго място - Ферари повика първо Фетел, който също получи гумите с твърда смес. Льоклер влезе в бокса в следващата обиколка и Хамилтън поведе, което предизвика наглед огромна драма в гаража на Ферари. "Какво, по дяволите?", извика французинът по отборното радио.

Хамилтън остана на трасето и Мерцедес очевидно чакаше късмет с автомобил по сигурността, но такъв не се появи и британецът остана почти без гума пет обиколки по-късно. Времето за рискове свърши в 27-та, той влезе в бокса и лидер в състезанието шокиращо стана Антонио Джовинаци, който караше известно време пред Пиер Гасли. Колоната издържа в същия си вид само няколко обиколки, а фаворизирането на Фетел се отплати за германеца и той бързо излезе начело, водейки пред Льоклер, Ферстапен, Хамилтън и Ботас след преполовяването на дистанцията. Дани Рикардо пък правеше много силно състезание зад тях, но отпадна от сметките за челните десетима със спукана гума.

Втората половина от състезанието в Сингапур не бе особено драматично, като няколкото появи на автомобила по сигурността скъсиха дистанцията между Фетел и Льоклер, но германецът запази първото си място. Ферстапен остана трети, а Хамилтън, категоричен лидер в класирането при пилотите, завърши на четвъртото място и пред съотборника си Ботас.

Хамилтън е лидер с 296 точки, следван от Ботас с 231, Льоклер и Ферстапен с по 200, Фетел със 194 и други.