ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дава се твърдо голямо правомощие на прокуратурата, която да спира финансови операции. Това заяви на заседание на Правната комисия в НС депутатът от БСП Филип Попов.
Изказването му дойде във връзка с това, че днес на заседанието на комисията се обсъждат промени в НПК и ГПК, които целят главният прокурор или определен негов заместник да може да спре финансова операция или сделка за имущество за срок от 48 часа. "Не се знае какви ще са последиците за държавата от това спиране. Сигурно ще възникнат редица искове срещу държавата, заради такова спиране", заяви Попов.
Той посочи още, че ще се въздържи от подкрепа за промените в НПК, тъй като не е записано какво се има предвид под изключителни случаи и защо са точно 48 часа. От своя страна Емилия Недева, представител на Висшия адвокатски съвет посочи, че и двата законопроекта страдат от сериозен концептуален проблем. Мястото ли е на прокурора да се възлагат такива мерки, считаме, че не, посочи тя. От Реформаторския блок били притеснени от бързината, с която се приемат тези промени.
Димитър Делчев заяви, че има решение на групата на реформаторите да се въздържат от гласуване. От Атака изразиха същото становище. Явор Нотев бе категоричен, че няма как да се подкрепи нещо с толкова скрит смисъл. Четин Казак от ДПС пък обясни, че единственият мотив, който го е подтикнал да участва във внасянето на тези два законопроекта е решението на ДПС да защити държавния интерес в случая с КТБ. Все пак Казак призна, че внасянето на тези законопроекти е станало в доста ускорен порядък и това води със себе си определени поводи за критики и съмнения.
"Омръзна ни да отговаряме и опровергаваме огромния брой обвинения, че ДПС е обвързано с КТБ и участва в сагата с КТБ. Последователната ни воля е цялата истина около фалита на КТБ да излезе наяве, кой се опитва да ограби имуществото от активите на КТБ и държавният интерес да бъде защитен", каза още Казак.