Франкфуртер Алгемайне цайтунг: Европа да не се меси в диалога на свръхдържавите

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европа не трябва да се меси в диалога на свръхдържавите, смята наблюдателят на вестник „Франкфуртер Алгемайне цайтунг” (Frankfurter Allgemeine Zeitung) Волф Пуле. "Русия, Китай и САЩ са световни центрове на силата. Техният потенциал и политическо устройство предразполагат към това”, пише авторът. Бъдещето вероятно ще усили противоречията, съществуващи между трите полюса на съвременния свят, но възникването на нов голям играч на световната арена изглежда малко вероятно за автора. Германия, както и целият Европейски съюз, трябва да позамълчава и да се държи крайно сдържано, предполага журналистът.

Перспективата за гарантирано взаимно унищожение трябва да удържа от необмислени крачки „голямата тройка”, но още никой не е успявал да постигне политически цели само застрашавайки, смята наблюдателят. В този контекст разговорът на Владимир Путин и Доналд Тръмп, който се състоя на 14 ноември, може да стане повратна точка в историята на двете свръхдържави. Според автора разговорът е белязал новия статут на Русия – на равнопоставен партньор. Пуле предполага, че руското ръководство от дълги години се стреми към такова признание и именно сега пред Москва и Вашингтон се откриват възможности за пълноценно сътрудничество. Тръмп и Путин проведоха телефонен разговор на 14 ноември.
Руският лидер потвърди готовността на Москва да развива двустранните отношения на основата на „равенството, взаимното уважение и ненамесата във вътрешните работи един на друг”. Тръм отбеляза, че той лично ще следи за това двете по-рано конкуриращи се свръхдържави да могат да стигнат до конструктивно сътрудничество. По-късно медиите съобщиха, че разговорите на Путин и Тръмп са предизвикали паника сред лидерите на ЕС.

