ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За първи път кораб от Военноморските сили на България участва в учение в Атлантическия океан.
От 21 октомври започнаха действията на море на тактическата група, в чийто състав освен фрегата „Дръзки” плават и фрегати от ВМС на Италия, Турция, две фрегати от ВМС на Германия.
“Trident juncture’15” е най-мащабното учение на Алианса за демонстриране на способности от 2002 г. до сега. В него участват представители на Сухопътни войски, Военновъздушни сили и Военноморски сили от страните членки на НАТО, партньорски нации и международни организации.
Над 36 000 участници от повече от 30 съюзнически и партньорски държави провеждат учението на територията на Италия, Португалия, Испания, Канада, Норвегия, Германия, Белгия и Холандия, както и в райони на Средиземно море и Атлантическия океан. То има за цел да провери способностите на силите на НАТО и неговите партньори за отговор на кризи.
В сложна метеорологична обстановка, под командването на флагманския кораб на Втората постоянна корабна група на НАТО SNMG 2 – фрегата „Хамбург” от ВМС на Германия, се изпълниха задачи по съвместно маневриране, отразяване на атаките на подводен, надводен и въздушен противник, както и конвоиране на търговски кораб. Тези съвместни действия имат за цел да се постигне оперативно сглобяване на корабната група на море.
На 25 октомври, в продължаващата сложна метеорологична обстановка се проведоха две основни мероприятия с фактически действия от екипажа на фрегата „Дръзки”. Първо беше отработено приемане и предаване на течни товари на ход. След това групата за проверка на кораби от състава на екипажа на фрегатата отработи разписанието по качване, осигуряване на периметъра и претърсване на кораб-нарушител.
Кулминацията на този етап беше на 29.10.2015 г., когато се проведе сложно тактическо маневриране на всички корабни групи и въздушно заснемане по време на изпълнение на тактически задачи.
На 1 ноември корабната група премина пролива Гибралтар и се насочи за заемане на следващия район за провеждане на учението в източната част на Атлантическия океан. Учението продължава до 6 ноември.