ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
При посещението си в Австрия, Румъния и България френският президент Еманюел Макрон има конкретна цел - да създаде климат на доверие по деликатния въпрос за командированите работници, пише френският в. "Кроа".
Това няма да е лесна задача, особено в Румъния, която е против затягането на европейските правила в тази област. Около 30 000 от командированите работници във Франция идват от Румъния - повече от тях са само работниците от Полша и Португалия. Повечето от румънците работят в строителството, получават доста над 300-те евро, които могат да очакват в родината си, и допринасят значително за сумата от 1,58 милиарда евро, които румънската диаспора изпраща всяка година в страната си.
След като Европейската комисия обяви миналата година, че иска да преразгледа европейската директива по въпроса, Румъния и 10 други страни вдигнаха жълт картон, заявявайки, че това би нарушило принципите на свободната търговия - една от придобивките от присъединяването им към ЕС. През юни Макрон отхвърли първия предложен компромис, до който се стигна по време на естонското председателство на ЕС. Според френския президент предложените отстъпки са недостатъчни, подчертава в. "Поан".
Проблемите не са толкова технически, колкото изглеждат, отбелязва изданието и цитира прессъобщение на Елисейския дворец, в което се казва, че "това е преди всичко политически проблем, защото ако не постигнем по-добра регулация на трудовия пазар, след време самото свободно движение на работна сила ще бъде поставено под въпрос". Френското издание на американския сайт "Хъфингтън пост" пише, че програмата на Макрон за европейски реформи е обширна и за реализирането й ще е необходимо време, за да може Макрон да посети всички страни и да ги убеди да приемат позициите му.
Обиколката на президента е и повод за едва прикрита забележка към предшествениците на Макрон, отбелязва "Хъфингтън пост" и цитират хора от обкръжението на френския президент. "Нито един френски президент не е посещавал България от присъединяването й към ЕС преди 10 години. С това посещение Франция показва, че не пренебрегва нито една от страните, които влизат в ЕС. То е и сигнал, че не искаме да се създават разделения между страните от Севера и Юга или между тези от Изтока и тези от Запада", казват те.
Румъния и България, от които идват много от командированите работници в ЕС, са ключови дестинации за френския президент. Ако тези страни се приближат до позициите на Париж, основните противници на промяната на обсъжданите правила - Варшава и Будапеща, ще се окажат малко по-изолирани. Дали тази стратегия е печеливша, ще разберем през октомври, когато ще настъпи моментът за подписването на нова директива, подчертава американското издание.