BG EN

Френски съд спря избиването на засегнати от болест стада от алпийски козирог

ГОРЕЩО
СВЕТЪТ ДНЕС

Френски съд спря избиването на засегнати от болест стада от алпийски козирог

6051
на 12.10.2015
Френски съд спря избиването на засегнати от болест стада от алпийски козирог
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Решението да бъдат унищожени стадата от алпийски козирог в един от масивите на френските Алпи заради заболяване от бруцелоза, бе спряно от съда до 19 октомври, предаде АФП.

препоръчано

Агенцията се позова на публикувано в неделя съобщение на фондацията „Никола Юло” (Nicolas Hulot). Министерството на екологията не коментира тази информация, не потвърдиха информацията и местните власти в департамента От Савоа.

От Савоа (Haute-Savoie - Горна Савоя) обхваща част от Френските Алпи. Операцията по избиването на животните започна четвъртък и продължи два дни. В първата фаза бяха убити 70 животни. Бруцелозата е инфекциозно заболяване, което, според животновъдите, може да зарази и техните животни. Целта на операцията за унищожаването на животните е да се създаде ново здравословно ядро сред популацията на козирога в алпийския масив Баржи. Между 200 и 250 козирога (от които 40% са заразени) трябва да бъдат унищожени. 75 други са изолирани, след като са били маркирани.

Природозащитници оспориха това решение в съда, твърдейки, че алпийския козирог не представлява значителна заплаха за домашните животни и определиха клането като контрапродуктивно, защото преследването на животните може да доведе до риск от разпространение на болестта в съседни региони. Алпийският козирог се среща на височина между 2 000 и 4 600 м в европейските Алпи. Преди години той е ценен ловен трофей, месото му е изключително вкусно. В резултат на безогледния му лов до началото на XIX век видът е почти напълно изтребен. През 1816 г. последните оцелели козирози в Италианските Алпи (Пиемонт) са поставени под защита.

През 1856 г. италианският крал Виктор Емануил II създава в района кралския резерват Гранд Парадизо, поставяйки животните под личната си протекция. Програмите по възстановяване и възстановяване в природата на вида продължават досега и дивата популация на алпийския козирог се изчислява на над 30 хиляди глави. В Червения списък на световнозастрашените видове на IUCN видът е вписан през 2008 година като незастрашен.

Според Уикипедия през 80-те години на 20 век в България са внесени алпийски козирози от Швейцария и са разселени около вр. Мусала в Рила и вр. Ботев в Стара планина. Успешно се адаптират само в Рила и там числеността им достига 80 екземпляра. През последните години обаче почти всички животни са избити от бракониери и вероятността да оцелеят е малка.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 14 юли - добри възможности за печалба за Стрелците, претенциите на околните идват в повече на Козирозите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 14 юли - добри възможности за печалба за Стрелците, претенциите на околните идват в повече на Козирозите
ПИК TV x
Георги Харизанов пред ПИК TV: Байдън отвори границата, наркокартелите заляха света с фентанил и вече са по-силни от цели държави! (ВИДЕО) Георги Харизанов пред ПИК TV: Байдън отвори границата, наркокартелите заляха света с фентанил и вече са по-силни от цели държави! (ВИДЕО)
ново
Днес: 104
горещо
hot
най-четени новини в момента