Френски съд спря избиването на засегнати от болест стада от алпийски козирог

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Решението да бъдат унищожени стадата от алпийски козирог в един от масивите на френските Алпи заради заболяване от бруцелоза, бе спряно от съда до 19 октомври, предаде АФП.
Агенцията се позова на публикувано в неделя съобщение на фондацията „Никола Юло” (Nicolas Hulot). Министерството на екологията не коментира тази информация, не потвърдиха информацията и местните власти в департамента От Савоа.
От Савоа (Haute-Savoie - Горна Савоя) обхваща част от Френските Алпи. Операцията по избиването на животните започна четвъртък и продължи два дни. В първата фаза бяха убити 70 животни. Бруцелозата е инфекциозно заболяване, което, според животновъдите, може да зарази и техните животни. Целта на операцията за унищожаването на животните е да се създаде ново здравословно ядро сред популацията на козирога в алпийския масив Баржи. Между 200 и 250 козирога (от които 40% са заразени) трябва да бъдат унищожени. 75 други са изолирани, след като са били маркирани.
Природозащитници оспориха това решение в съда, твърдейки, че алпийския козирог не представлява значителна заплаха за домашните животни и определиха клането като контрапродуктивно, защото преследването на животните може да доведе до риск от разпространение на болестта в съседни региони. Алпийският козирог се среща на височина между 2 000 и 4 600 м в европейските Алпи. Преди години той е ценен ловен трофей, месото му е изключително вкусно. В резултат на безогледния му лов до началото на XIX век видът е почти напълно изтребен. През 1816 г. последните оцелели козирози в Италианските Алпи (Пиемонт) са поставени под защита.
През 1856 г. италианският крал Виктор Емануил II създава в района кралския резерват Гранд Парадизо, поставяйки животните под личната си протекция. Програмите по възстановяване и възстановяване в природата на вида продължават досега и дивата популация на алпийския козирог се изчислява на над 30 хиляди глави. В Червения списък на световнозастрашените видове на IUCN видът е вписан през 2008 година като незастрашен.
Според Уикипедия през 80-те години на 20 век в България са внесени алпийски козирози от Швейцария и са разселени около вр. Мусала в Рила и вр. Ботев в Стара планина. Успешно се адаптират само в Рила и там числеността им достига 80 екземпляра. През последните години обаче почти всички животни са избити от бракониери и вероятността да оцелеят е малка.



