ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Светът стана свидетел на най-мащабното изтичане на данни в историята – 16 милиарда пароли и данни за достъп до онлайн акаунти бяха публикувани в интернет.
Според разследване на платформата Cybernews и независими киберексперти, става дума за огромна компилация от данни, събрана от 30 различни източника и свързана с глобална координирана хакерска атака.
Сред засегнатите са акаунти в Facebook, Google, Apple, Telegram, Instagram, Microsoft, PayPal и множество държавни институции.
Изтеклите данни включват не само потребителски профили, но и правителствени имейли от 29 страни, сред които САЩ, Великобритания, Израел, Индия и Китай.
Анализът показва, че данните не са стари или рециклирани, а предимно нови и за първи път изтичат публично.

Сред компрометираните са имейли на служители с критични обществени и военни отговорности.
Според източниците хакнатата база данни е с обем от 47 гигабайта и е била хоствана от компанията World Host Group, основана през 2019 г. и оперираща в над 20 държави.
След сигнал от изследователите достъпът до информацията е блокиран, но тя е била видима за широк кръг от хора за определено време.
Макар че досега не се съобщава за конкретни компрометирани акаунти от България, е известно, че сред изтеклите 220 правителствени имейла с домейн ".gov" фигурират и такива, свързани с европейски държави.
Въпреки че България не фигурира сред директно засегнатите страни, експертите предупреждават, че това не означава, че местните потребители са напълно защитени.
Според специалисти по киберсигурност в България съществува риск данни на наши граждани или институции също да са компрометирани, особено ако са използвани сходни пароли или платформи.
Българските служби за киберсигурност са информирани и следят ситуацията, но към момента не са публикувани официални данни за степента на засегнатост.


