ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Неправилно е, че общественото и властовото внимание са съсредоточени само в районите с ромско население. При задълбочена ревизия може да се окаже, че половин България е незаконно построена. Това коментира в Кърджали кметът на общината Хасан Азис.
Азис заяви, че в момента администрацията му работи по общия устройствен план на града и селата, картите са налице. През тази седмица започват срещи по селата, за да се определят зоните за развитие, частта за града е готова. "Планирането на градоустройството в една община е основата, върху която се гради всяка дейност – социална, икономическа, промишлена, културна, зони за отдих и т.н. Сега активно работим в тази посока и се надявам да бъдем сред първите в България с общ устройствен план за цялата община", посочи Азис.
Запитан този план ще спаси ли незаконните къщи в ромския квартал на града "Боровец", той подчерта, че по въпроса с постройките в тези райони по принцип трябва да се действа много внимателно. "Когато се говори за строителните разрешения, те трябва да се изискват от всички населени места. Ако се направи проверка на всички селища, ще стане ясно, че може би половината от строежите в цялата страна са незаконни. Тук е потребна друга политика от страна на държавата, а не със събарянето на 15-20 къщи да казваме, че реализираме идеята за правовата държава", коментира кметът.
Според него е необходимо да се провери каква част от сградите в страната са изградени без строителни разрешения и те да се категоризират. Например, онези, вдигнати до 1990 г. да са в графата стари строежи и да не се изискват разрешителните им. Впоследствие, ако се търсят документите за периода след 1990 г., да се изискат за всички сгради, а не избирателно само за ромските махали, обясни Азис.
Той изрази убеждение, че държавата има ресурс да направи това и не е трудно всички РДНСК да представят списъци, и според изводите в тях да се потърсят начини за узаконяването на постройките. Иначе трябва да съборим половин България в името на закона.
"Защото всичко, което се прави преди избори, има цел определени хора да се харесат на една част от населението, което не е правилно и не е държавническо", подчерта Хасан Азис.
Ситуацията с незаконните къщи в ромския квартал в Кърджали не е по-различна от тази в отделните точки на страната, но отношението е друго. Общината не разполага с жилищен фонд, където да настани обитателите на постройките, ако те бъдат разрушени. В новия устройствен план се търси баланс на интересите и запазване на мира. Ако тръгнем с багерите, чака ни война, опасяват се в администрацията. Експерти обясняват, че в закона има вратички за измъкване. В параграф 16 от Закона за устройството на територията се посочва, че "строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащи подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на изпълнението им, или съгласно сега действащия закон, са търпими строежи, не подлежат на премахване и на забрана за ползване".
Това е първият облекчителен режим, цитиран от архитекти. По силата на втория, "незаконни строежи, започнати в периода от 8 април 1987 до 30 юни 1998 г., но неузаконени до влизането в сила на този закон, не се премахват, ако са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и ако собствениците им са ги декларирали до 31 декември 1998 г.".
Според третия пък също не се премахват незаконни строежи, започнати след 30 юни 1998 г., но неузаконени, ако са били допустими по действащия градоустройствен план, по правилата и нормативите, действали за посочения период, ако са били декларирани в 6-месечен срок от обнародването на този закон. В общината имаше огромни списъци на хора, декларирали своите незаконни строежи или на части от тях. Невъзможно е обаче да се уточни колко от тях са именно жителите на квартал "Боровец".
Това са режимите, давали някакъв статут на сградите, градени без строителни книжа. След края на този срок няма режим за узаконяване. "За съжаление, това далеч не е проблем само на община Кърджали. Ромските квартали са проблем в цялата страна по две посоки – като собственост на терените, върху които се строи, и като строителни книжа. Контролът върху незаконното строителство у нас е разделен на две – община и ДНСК. Но не е нормално под лупата на контрола да бъдат само ромските къщи, докато по морето хотелите са недосегаеми", подчерта още кметът Хасан Азис.