ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът на Косово Хашим Тачи, обръщайки се към посланиците на страните от Европейския съюз, САЩ и към ръководителите на мисии на КФОР, ОССЕ и ЕУЛЕКС, е заявил, според данните на неговия кабинет, че е настъпило време за „голямо историческо споразумение между Косово и Сърбия“, предава скопското електронно издание „МКД“, цитиранаот "Фокус". „Не можем да се връщаме назад, защото историята на отношенията между Косово и Сърбия е трагична. Не можем да стоим на място или в задънена улица и няма защо да чакаме, защото забавянето и изчакването в решаването на отношенията между Косово и Сърбия е призив за напрежение, дестабилизация, големи проблеми, не само за нас, но и за целия регион“, заяви Тачи.
Според него нито Косово, нито Сърбия нямат време за губене, а през следващите месеци трябва да постигнат споразумение за пълното нормализиране на отношенията. Той посочи, че Косово се стреми към трайно споразумение със Сърбия, т.е. смята, че това не трябва да бъде „още един преходен договор, който само ще удължи проблемите за няколко години“.
„За нас пълната нормализация на отношенията между Косово и Сърбия е формално, реципрочно взаимно признаване между Косово и Сърбия. Ние се стремим така да ни се отвори възможност да станем държава-членка на ООН, ОССЕ и НАТО, и наистина да се даде перспектива за членство в ЕС“, допълни президентът.
„Отново трябва да бъда съвсем ясен: този процес ще отбележи края на сблъсъците между Косово и Сърбия, които продължават повече от век, а не началото на нов сблъсък. Вярвам, че времето на войните и сблъсъците между Косово и Сърбия е преминало. Краят на тази епоха може да бъде установен само когато постигнем голямо политическо споразумение с Белград“, увери той.
Той също така каза, че споразумението между Белград и Прищина ще допринесе за мира и стабилността на тази част на Балканите.
„Имаме отлични съседски отношения с Македония, Черна гора и Албания. Така ще бъде завинаги между нас. Ние се стремим да имаме много добри отношения със Сърбия в близко бъдеще“, допълни Тачи.
Според него, ако се постигне споразумение за пълното нормализиране на отношенията, това няма да има никакви последици върху мултиетническия характер на косовското общество и правата на малцинствата в него, които са гарантирани от Конституцията и законите.