BG EN

Хиляди изгарят с покупки онлайн

ЗЛОБОДНЕВИЕ

Хиляди изгарят с покупки онлайн

4346
на 05.11.2012
Хиляди изгарят с покупки онлайн
Автор:   Лили Тодорова

Шансът да си върнете парите от чужди сайтове е нулев, твърдят защитници на потребителите

Клиенти изгарят с по 2-3 и дори с 10 хиляди евро от сайтове за електронна търговия, съобщиха от Европейския потребителски център у нас.  Жалбите от измами онлайн са нараснали лавинообразно. Има немалко случаи, когато жертвите слагат край на живота си след подобна загуба. Интернет пазарът е глобално пространство, в което е почти невъзможно да се стигне до търговеца, ако той е злонамерен, твърдят експерти. Шансът да си върнете парите от нечестен продавач на чужда онлайн сергия е нулев, призна директорът на Европейския потребителски център в България Игнат Арсенов. 100 процента от регистрираните измами от международни играчи са останали неразрешени,  посочи той. Измамите по-лесно могат да бъдат установени и ограничени, когато се случват в рамките на страната, увери Иван Бъчваров, главен секретар на Комисията за защита на потребителите. Но тенденцията според него е обезпокоителна: 2082 жалби срещу електронни търговци у нас са постъпили в комисията от началото на 2012 г. досега, а това е с 50% повече от жалбите за цялата 2011 година. При проверка се оказва, че най-често виртуалните продавачи не са обявили нито адрес, нито телефон за контакт, не предоставят достатъчно информация с характеристиките на стоката, не информират подробно как да се направи рекламация, ако нещата не са наред. Повечето купувачи не знаят, че имат право до 7 дни от получаването на продукта да го върнат, без дори да дават обяснение защо се отказват от сделката. Така е по европейските правила, които важат и за нас като членове на ЕС.  Всеки може да се запише и в специален регистър на сайта на КЗП, че не желае да получава непоискани търговски съобщения. 246 юридически лица вече фигурират в този регистър, а на 196 търговци са съставени актове тази година за това, че не са се съобразили с него, каза Бъчваров. Най-важно за изкушените да си купят нещо чрез глобалната мрежа е да проучат добре както търговеца, така и възможностите си за контрол на сделката,  преди да платят. Защото веднъж изпратени, парите отлитат безвъзвратно, няма връщане назад, предупреди Игнат Арсенов. 80% от посредниците са фалшиви Повечето посреднически доверителни разплащателни сметки, т.нар. „ескроу” сметки, са фалшиви, сочи проучване на Европейския потребителски център. Измамници са над 80% от фирмите, които използват този похват, за да приспят вниманието на клиентите. По правило посредникът би трябвало да задържи преведената сума и да я препрати към продавача, едва когато купувачът е получил стоката. На практика обаче в преобладаващите случаи при онлайн търговията парите се изпаряват веднага. Наскоро е била разобличена фирма, която уж доставяла евтини коли на старо, но нито един от платилите не се сдобил с мечтаното возило.
препоръчано
Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 18
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК